Sirto ve Longaların keman ile seslendirilmesi üzerine bir çalışma
A study on performing Sirtos and Longas with violin
- Tez No: 771834
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın en temel amacı; Geleneksel Türk Müziği beste formlarından olan Sirto ve Longaların, çeşitli keman çalma ve süsleme tekniklerini kullanarak akademik boyutlarda icra edilebilmesini sağlamaktır. Ayrıca Sirto ve Longalardan oluşan bir repertuar oluşturarak keman eğitim ve öğretimine katkıda bulunmak araştırmanın bir diğer amacıdır. Araştırmada yer alan eserlere ilgili kaynakların taranması sonucu ulaşılmıştır ve çalışma betimsel araştırma yöntemi kullanılarak hazırlanmıştır. Araştırmanın örneklemini Acemaşiran, Çargâh, Nikriz, Nihavend, Kürdili Hicazkar, Sultan-i Yegâh ve Şehnaz makamlarından oluşan altı Longa ve beş Sirto olmak üzere toplam onbir eser oluşturmaktadır. Bu eserlere yönelik ön hazırlık amacı ile bazı etütler yazılmıştır. Eserler ve etütler üzerinde keman eğitiminde kullanılan yay tekniklerinden; detache, legato, staccato, spiccato, sağ el çalma tekniklerinden pizzicato ve sol el süsleme tekniklerinden trill ve çarpma teknikleri kullanılmıştır. Ayrıca eserler ve etütler üzerinde daha güzel ve etkili bir tını oluşturabilmek amacı ile konum geçişleri ile ilgili bazı çalışmalar yapılmıştır. Araştırma verilerine dayalı olarak, Sirto ve Longaların çeşitli keman çalma ve süsleme tekniklerinin uygulanmasına imkân verecek yapısal ve ezgisel özellikte oldukları ve yine kendi doğal yapıları itibarı ile hızlı tempoda icra edilmeleri gerektiğinden keman eğitiminde önemli bir unsur olan ajelite gelişimine, çalgı hakimiyetine ve konum geçişlerinin pekiştirilmesine yönelik olumlu katkılar sağlayabileceği sonucuna varılmıştır. Bu sonuçlara dayalı olarak, keman eğitiminin daha etkili ve amacına uygun olarak gerçekleştirilebilmesi için eğitim sürecinde geleneksel müzik türlerine yönelik eserlere daha fazla yer verilmesi hususunda bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to ensure that Sirtos and Longas, which are among the traditional Turkish music composition forms, can be performed using various violin playing and ornamentation techniques. In addition, it is another purpose of the research to contribute to violin education and training by creating a repertoire of Sirtos and Longas. The pieces included in the research were obtained by scanning the relevant sources and the study was prepared using the descriptive research method. The sample of the research is a total of eleven works,2 consists of six Longas and five Sirtos, in Acemaşiran, Çargâh, Nikriz, Nihavend, Kürdili Hicazkar, Sultan-i Yegâh and Şehnaz makams. Some etudes have been written for preliminary preparation of these pieces. Detache, legato, staccato, spiccato, pizzicato from the right hand playing techniques and trill, acciaccatura and appoggiatura techniques from the left hand ornamentation techniques were used in the violin training on pieces and etudes. In addition, some studies have been conducted on position changes in order to create a more beautiful and effective sound on pieces and etudes. Based on the research data, it was concluded that Sirtos and Longas have structural and melodic features that will enable the application of various violin playing and ornamentation techniques and that they should be performed at a fast pace due to their natural structures, which can contribute positively to the development of agility and instrument dominance, which is an important element in violin education, and the reinforcement of position changes. Based on these results, some suggestions have been made to include more pieces from traditional musical genres in the education process in order to make violin education more effective and in accordance with its purpose.