Keman eğitiminde kullanılan süsleme tekniklerinin Türk müziği keman icrasındaki uygulama biçimi ve buna yönelik alıştırmaların oluşturulması
Preparation of application formats and exercises according to these formats in violin education through musical ornaments techniques in Turkish music
- Tez No: 279792
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÇİN YAHYA KAÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırmada batı müziği keman öğretiminde kullanılan süsleme tekniklerinin ( çarpma, mordan, grupetto, tril, tremolo) Türk müziği keman icrasındaki uygulama biçimi ele alınmıştır. Buna yönelik olarak Türk müziği keman eğitiminde sağ el ve sol el tekniklerinin nasıl kullanılması gerektiği belirtilmiştir. Türk müziği icrâsına uygun olan batı müziği yay tekniklerinden ?Legato? ve ?Detache?nin Türk müziği keman icrâsındaki uygulama biçimi belirtilmiştir. Sol el tekniğinde Türk müziği keman icrâsına yönelik farklılıklar ele alınmıştır. Araştırma genel tarama modeliyle oluşturulmuş betimsel bir çalışmadır. Araştırmada kullanılan veriler kaynak tarama yöntemi ile elde edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular doğrultusunda, icrâda kazanılması istenen hedef davranışlara yönelik olarak on adet alıştırma oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study includes application style of ornament techniques used in classical western music violin education (appogiature, mordent, grupetto, tril, tremolo) in Turkish music violin playing. Right and left hand techniques in violin playing have explained due to this application style. This study exposes violin interpretation for Turkish music violin players in accordance to classical western music bow techniques adaptable to Turkish music bow techniques which are ?Legato? and ?Detache?. This study was conducted using general survey method as a descriptive research. All Information was gathered through the usage of resource screening. According to all work done, ten distinctive and unique exercises were developed for performance improvements of violin players.