Ratlarda deneysel siyatik sinir hasarında morinhidrat kullanımının sinir iyileşmesi üzerine etkisi
The effects of morin hydrate use on nerve repair in experimental sciatic nerve injury in rats
- Tez No: 1013026
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAHİR KIZILAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Bilim Dalı
Özet
Giriş: Bu çalışmada travmatik siyatik sinir sıçan modelinde antikanserojen antioksidan ve nöroprotektif bir etki gösterdiği bilinen Morin Hidrat'ın sinir rejenerasyonunu ve sinir iletim yeteneğine etkilerinin test edilmesi ve tedaviye etkinliği araştırılmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada her biri 8 adet dişi Sprague-Dawley rat içeren dört grup oluşturuldu. Tüm ratlara ketamin ve ksilazin ile intraperitoneal anestezi uygulandı. Kontrol grubunda yalnızca cerrahi eksplorasyon yapılırken, travma oluşturulan gruplarda siyatik sinire 5 dakika süreyle anevrizma klibi uygulanarak hasar oluşturuldu. Lokal morin hidrat grubunda travma sonrası sinir üzerine 100 mg/kg morin hidrat lokal olarak uygulanırken, oral morin hidrat grubuna 4 hafta boyunca 100 mg/kg dozunda oral gavaj yoluyla morin hidrat verildi. Tüm gruplara postoperatif parasetamol uygulandı. Ratlara 2. hafta ve 4. haftanın son gününde yürüme analizi, 4. hafta sonunda elektrofizyolojik inceleme yapıldı. Çalışma sonunda tüm ratlar sakrifiye edilerek siyatik sinir örnekleri histopatolojik inceleme için çıkarıldı. Bulgular: Çalışmada elde edilen histopatolojik, elektrofizyolojik ve fonksiyonel bulgular birlikte değerlendirildiğinde, morin hidrat uygulanan gruplarda sinir iyileşmesinin travma grubuna kıyasla daha belirgin olduğu görülmüĢtür. Morin hidrat uygulaması ile aksonal dejenerasyon, inflamasyon ve kaspaz-3 ekspresyonunda azalma; akson sayısı ve motor sinir iletim hızında ise artıĢ saptanmıĢtır. Siyatik fonksiyon indeksi değerlendirmelerinde yürüme fonksiyonlarının daha iyi düzeyde iyileĢtiği gözlenmiş, özellikle oral uygulama grubunda iyileşmenin daha belirgin olduğu dikkat çekmiştir. Elde edilen bulgular, morin hidratın antioksidan, antiinflamatuvar ve antiapoptotik etkileri aracılığıyla periferik sinir rejenerasyonunu destekleyebileceğini göstermektedir. Sonuç: Deneysel siyatik sinir hasarı modelinde oral ve lokal morin hidrat uygulamasının sinir iyileşmesi ve fonksiyonları üzerinde olumlu etkileri olduğu gösterilmiştir. Bu etkilerin, morin hidratın antiinflamatuvar ve antioksidan özellikleri ile ilişkili olabileceği literatürle desteklenmekle birlikte, altta yatan mekanizmaların net olarak ortaya konabilmesi için daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction: This study investigates the effects of Morin Hydrate—known for its anticancer, antioxidant, and neuroprotective properties—on nerve regeneration and nerve conduction in a rat model of traumatic sciatic nerve injury, and evaluates its therapeutic efficacy. Materials And Method: The study involved four groups, each consisting of 8 female Sprague-Dawley rats. All rats were anesthetized intraperitoneally with ketamine and xylazine. While the control group underwent surgical exploration only, injury was induced in the trauma groups by applying an aneurysm clip to the sciatic nerve for 5 minutes. In the local morin hydrate group, 100 mg/kg of morin hydrate was applied locally to the nerve after injury, while the oral morin hydrate group received 100 mg/kg of morin hydrate orally via gavage for 4 weeks. Postoperative paracetamol was administered to all groups. Gait analysis was performed on the rats on days 15 and 30, and electrophysiological examination was conducted on day 30. At the end of the study, all rats were sacrificed, and sciatic nerve samples were harvested for histopathological examination. Findings: When the histopathological, electrophysiological, and functional findings obtained in the study were evaluated together, it was observed that nerve recovery was more pronounced in the groups treated with morin hydrate compared to the trauma group. Treatment with morin hydrate was associated with a reduction in axonal degeneration, inflammation, and caspase-3 expression, as well as an increase in axon count and motor nerve conduction velocity. In evaluations of the sciatic function index, it was observed that walking functions improved to a greater extent, with the improvement being particularly pronounced in the oral administration group. The findings suggest that morin hydrate may support peripheral nerve regeneration through its antioxidant, anti-inflammatory, and antiapoptotic effects. Result: In an experimental model of sciatic nerve injury, oral and topical administration of morin hydrate has been shown to have positive effects on nerve regeneration and function. While the literature supports the notion that these effects may be related to the antiinflammatory and antioxidant properties of morin hydrate, more comprehensive studies are needed to clearly elucidate the underlying mechanisms.