Ratlarda deneysel siyatik sinir hasarında argan yağı kullanımının sinir iyileşmesiüzerine etkileri
Effects of argan oil use on nerve healing in experimental sciatic nerve damage in rats
  1. Tez No: 794750
  2. Yazar: AHMET KÜRŞAT KARA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONER YAYCIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç : Bu çalışmanın amacı antienflamatuvar, antioksidan ve nöroprotektif etkisi bilinen argan yağının periferik sinir travması sonrası sinir iyileşmesi üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem : Deneysel çalışmada, her grupta 8 adet Sprague dawley cinsi dişi rat olacak şekilde rastlantısal olarak gruplar oluşturuldu. Anestezik yöntem olarak 100 mg/kg ketamin ve 5 mg/kg ksilazin ile intraperitoneal genel anestezisi uygulandı. Kontrol grubundaki sıçanlarda siyatik sinire herhangi bir hasar oluşturmadan cerrahi katlara uygun olarak kapatıldı. Argan ve travma grubunda yer alan ratlar için siyatik sinire ulaşıldıktan sonra beş dakika süreyle anevrizma klipi konuldu. Beş dakikanın sonunda anevrizma klibi alındı ve anatomik katlara uygun şekilde kapatıldı. Kontrol ve travma grubundaki ratlar için madde kullanılmadı. Argan grubunda yer alan ratlara günlük 5ml/kg oral gavaj yoluyla 4 hafta süreyle argan yağı verildi. Tüm gruplarda 15. ve 30. günlerde ratlara yürüme analizi yapıldı. Tüm gruplarda 30. günde ratlara elektrofizyolojik inceleme yapıldıktan sonra sakrafiye edildi. Patolojik inceleme yapılmak üzere tüm gruplardaki ratların siyatik sinirleri çıkartıldı. Bulgular : Tüm deneklere 15. ve 30. günlerde yapılan yürüme analiz sonucu elde edilen siyatik fonksiyon indeksi istatiksel açıdan değerlendirildi. Argan grubunda yer alan ratların siyatik fonksiyon indeksi istatiksel açıdan anlamlı olarak iyileşmeyi destekler nitelikte bulundu. Histapatolojik grade ve akson sayımı istatiksel açıdan incelendi ve argan grubunda yer alan ratların sonuçları istatiksel açıdan anlamlı olarak iyileşmeyi destekler nitelikte bulundu. Argan grubu ve travma grubu elektrofizyolojik test sonucunda elde edilen motor sinir iletim hızının istatiksel açıdan değerlendirilmesi sonucunda argan grubunda yer alan ratların sonuçları anlamlı şekilde yüksek bulundu. Sonuç : Deneysel periferik sinir hasarında günlük oral yol ile 5ml/kg argan yağı verilmesinin ratlarda iyileşmeye fayda sağladığı fonksiyonel, histolojik ve elektrofizyolojik incelemeler ile gösterilmiştir. Ancak bu konuda daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the effect of argan oil, which has known anti-inflammatory, antioxidant and neuroprotective effects on nerve healing after peripheral nerve trauma. Material and Method: In the experimental study, groups of 8 sprague dawley female rats were randomly formed in each group. Our anesthetic method is intraperitoneal general anesthesia with 100 mg/kg ketamine and 5 mg/kg xylazine. The sciatic nerve was closed to the rats in the control group without causing any damage. For rats in the argan and trauma group, aneurysm clips were placed for five minutes after reaching the sciatic nerve. After five minutes, the aneurysm clip was removed and the incision was closed. No substance was used for the rats in the control and trauma groups. The rats in the argan group were given argan oil daily for 4 weeks by oral gavage of 5 ml/kg. Walk analysis was performed on the rats on the 15th and 30th days in all groups. After electrophysiological examination, rats were sacrificed on the 30th day in all groups. Sciatic nerves of rats in all groups were excised for pathological examination. Result: The sciatic function index calculated as a result of the walk analysis performed on the 15th and 30th days of all subjects was statistically evaluated. The sciatic function index of the rats in the argan group was found to support nerve healing statistically. Histapathological grade and axon count were analyzed statistically, and the results of the rats in the argan group were found to support statistically significant recovery. As a result of the statistical evaluation of the motor nerve conduction velocity obtained as a result of the electrophysiological test of the argan group and the trauma group, the results of the rats in the argan group were found to be significantly higher. Conclusion: It has been shown by functional, histological and electrophysiological examinations that daily oral administration of 5 ml/kg argan oil in experimental peripheral nerve damage benefits the recovery of rat sciatic nerve. However, more research is needed on this subject.