Manyetik - fotokatalitik kopolimerlerin sentezi, karakterizasyonu, boyar madde adsorpsiyonu ve dekolarizasyonu ile fizikokimyasal parametrelerinin araştırılması
Synthesis, characterization, dye adsorption and decolarization of magnetic-photocatalytic copolymers and investigation of their physicochemical parameters
- Tez No: 1013048
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Kimya, Polymer Science and Technology, Chemistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, manyetik geri kazanım ve fotokatalitik özellikli Fe₃O₄/Poli(VBC-ko-EGDMA)/TiO₂ kompozit partiküller süspansiyon polimerizasyonu ile sentezlenmiş ve Acid Red 114 (AR114) boyar maddesinin sulu çözeltilerden gideriminde kullanılmıştır. Karakterizasyon çalışmalarında XRD, FT-IR, SEM-EDS ve BET analizleri gerçekleştirilmiştir. XRD analizi TiO₂'nin anataz fazında ve Fe₃O₄'ün manyetit yapısında olduğunu, FT-IR polimer ve inorganik fazlara ait bantları göstermiştir. SEM görüntüleri küresel morfoloji ve pürüzlü yüzeyi, EDS analizleri inorganik fazların homojen dağılımını doğrulamıştır. BET analizinde mezo-gözenekli yapı ve 4 nm gözenek yarıçapı belirlenmiştir. Adsorpsiyon çalışmalarında pH, polimer miktarı, sıcaklık, zaman ve başlangıç konsantrasyonunun etkileri incelenmiştir. Adsorpsiyon kapasitesi sıcaklıkla artmış, veriler Langmuir izoterm modeli ve yalancı ikinci dereceden kinetik modele uyum göstermiştir. Termodinamik değerlendirme prosesin endotermik ve kendiliğinden olduğunu göstermiştir. Fotokatalitik çalışmalarda düşük boyar madde konsantrasyonu ve yüksek polimer miktarında optimum dekolorizasyon sağlanmış, kinetikler Langmuir-Hinshelwood modeline uygun bulunmuştur. Sonuçlar, Fe₃O₄/Poli(VBC-ko-EGDMA)/TiO₂ partiküllerinin manyetik ayrılabilirlik sayesinde AR114 gideriminde ikincil kirlilik oluşturmadan etkili kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Fe₃O₄/Poly(VBC-co-EGDMA)/TiO₂ composite particles with magnetic recovery and photocatalytic properties were synthesized by suspension polymerization and used in the removal of Acid Red 114 (AR114) dye from aqueous solutions. Characterization studies were performed using XRD, FT-IR, SEM-EDS, and BET analyses. XRD analysis showed TiO₂ in the anatase phase and Fe₃O₄ in the magnetite structure, while FT-IR revealed bands belonging to the polymer and inorganic phases. SEM images confirmed a spherical morphology and rough surface, and EDS analyses confirmed the homogeneous distribution of inorganic phases. BET analysis revealed a mesoporous structure and a pore radius of 4 nm. Adsorption studies investigated the effects of pH, polymer amount, temperature, time, and initial concentration. Adsorption capacity increased with temperature, and the data conformed to the Langmuir isotherm model and the pseudosecond-order kinetic model. Thermodynamic evaluation showed that the process was endothermic and spontaneous. In photocatalytic studies, optimum decolorization was achieved at low dye concentration and high polymer amount, and the kinetics were found to be consistent with the Langmuir-Hinshelwood model. The results show that Fe₃O₄/Poly(VBC-co-EGDMA)/TiO₂ particles can be used effectively in AR114 removal without creating secondary pollution due to their magnetic separability.