Katı atık yönetiminin“Atık Yönetim Göstergeleri”ile analizi: Edirne ili örneği
Analysis of solid waste management with“Waste Management Indicators”: the example of Edi̇rne province
- Tez No: 1013072
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Edirne ilinde yürütülen katı atık yönetimi uygulamalarını inceleyerek mevcut durumu değerlendirmeyi ve karşılaşılan temel sorunları belirlemeyi amaçlamaktadır. Artan nüfus, kentleşme ve tüketim alışkanlıklarındaki değişim, atık miktarını ve çeşitliliğini artırmaktadır. Bu da etkin ve sürdürülebilir atık yönetim yaklaşımlarını zorunlu kılmaktadır. Çalışmada, Edirne merkez ve ilçelerinde yürütülen toplama, taşıma, geri dönüşüm ve bertaraf faaliyetleri analiz edilerek teknik, idari ve sosyal sorunlar tespit edilmiştir. Yerel yönetim veri tabanları, saha gözlemleri ve görüşmeler yoluyla elde edilen veriler Stan2 yazılımı ile değerlendirilmiştir. Sonuçlar, atıkların büyük oranda düzenli depolama ile bertaraf edildiğini ve geri dönüşüm oranlarının ise potansiyelin altında kaldığını göstermektedir. Bu durum, atık yönetim hiyerarşisine tam olarak uyulmadığını ortaya koymakta ve sistemin iyileştirilmesi gerektiğini göstermektedir. Çalışma, Edirne örneği üzerinden yerel yönetimlere katkı sağlamayı ve Türkiye'deki diğer kentler için yol gösterici olmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the current situation and identify the main problems encountered by examining the solid waste management practices carried out in Edirne province. Growth in population, urbanisation and changes in consumption habits increase the amount and types of waste. This necessitates effective and sustainable waste management approaches. In the study, technical, administrative and social problems were identified by analysing collection, transportation, recycling and disposal activities carried out in Edirne centre and districts. Data obtained through local government databases, field observations and interviews were evaluated by using Stan2 software. The results show that waste is largely disposed of by sanitary landfilling and recycling rates remain below potential. This situation reveals that the waste management hierarchy is not fully complied with and shows that the system needs to be improved. The study aims to contribute to local governments through the case of Edirne and to be a guide for other cities in Turkey.