Dindarlık ve eğlence anlayışı: Bireylerin eğlence alışkanlıkları ve tercihlerinde dindarlığın rolü
Religiosity and sense of entertainment: The role of religiosity in individuals' entertainment habits and preferences
  1. Tez No: 1013071
  2. Yazar: FATMA BETÜL ALICILAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RÜMEYSA NUR DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Din, Psychology, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: İslami Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Eğlenmek her insanın psikolojik olarak ihtiyaç duyduğu bir durumdur ve bireylerin eğlence alışkanlıkları çeşitli faktörler tarafından şekillenmektedir. Yaş, cinsiyet, aile, çevre kültür ve din bireylerin eğlence anlayışı üzerinde etkisi olan faktörlere örnek olarak verilebilir. Sunulan çalışma, bireylerin eğlence anlayışlarında dindarlığın rolünü ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda nitel destekli nicel araştırma yöntemine sahip olan çalışmada Ankara'da öğrenim gören 18-25 yaş arası 158 kişi ile araştırma gerçekleştirilmiştir. Bireylere ilk bölümde Yetişkin Eğlence Eğilimi Özeliği, Dinin Etkisini Hissetme ve Sosyal Etki ölçekleri uygulanmış ve hemen ardından ikinci bölümde katılımcıların eğlence anlayışları ve dindarlıkları arasındaki ilişkinin detaylandırılmasını sağlayacak olan açık uçlu sorular yöneltilmiştir. Anket sorularından elde edilen veriler SPSS programı ile açık uçlu sorular MaxQDA programı kullanılarak tematik analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Analiz sürecinin sonunda eğlence eğilimi faktörünün alt boyutu olan baskılanmamışlık kategorisinin dinin etkisini hissetme faktörü tarafından negatif yönde zayıf düzeyde, dinin etkisini hissetme faktörünün ise sosyal etki tarafından pozitif yönde orta düzeyde yordandığı bulguları elde edilmiştir. Ayrıca, tematik analiz sonucunda elde edilen temalar Koruma Kalkanı, Sınırlı Hakimiyet, Denge Unsuru ve Etkisizlik başlıkları şeklindedir ve bu temalar bireylerin eğlence anlayışlarında dindarlığın rolünü ortaya koymaktadır. Temalar çerçevesinde dinin etkisini hissetme düzeyleri yüksek olan bireylerin eğlence anlayışlarını dini ilkelere bağlı olarak şekillendirdikleri görülürken daha düşük seviyede dini etki değerine sahip olan bireylerin sosyal etki faktörüyle beraber bilişsel çelişkiler yaşadığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, dindarlık ve eğlence anlayışı çerçevesinde bireylerin dindarlığın alt boyutlarından biri olan dini etki boyutunun yansımalarının aktif olarak eğlence anlayışlarını şekillendirebildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Entertainment is a psychological need for every human being, and individuals' entertainment habits are shaped by various factors. Age, gender, family, environment, culture, and religion can be given as examples to factors that influence individuals' view of entertainment. This study aims to reveal the role of religiosity in individuals' approach to entertainment. In this context, the study, which has a qualitative-supported quantitative research method, was conducted with 158 individuals aged 18-25 studying in Ankara. In the first part, the Adult Entertainment Tendency Characteristic, Feeling the Influence of Religion and Social Influence scales were administered to the individuals, and immediately afterwards, in the second part, open-ended questions were asked to detail the relationship between the participants' view of entertainment and their religiosity. The data obtained from the survey questions were analyzed via SPSS program, and the open-ended questions were analyzed via MaxQDA program by using the thematic analysis method. At the end of the analysis process, it was found that the sub dimension of the entertainment tendency factor, namely the unsuppression category, was predicted weakly in a negative direction by the factor of feeling the influence of religion, while the factor of feeling the influence of religion was predicted moderately in a positive direction by social influence. Furthermore, the themes obtained from the thematic analysis are Protective Shield, Limited Dominance, Balancing Element, and Ineffectiveness, and these themes reveal the role of religiosity in individuals' view of entertainment. Within the framework of these themes, it was observed that individuals with high levels of feeling the influence of religion shaped their approach to entertainment according to religious principles, while individuals with lower levels of religious influence experienced cognitive dissonance along with the social influence factor. In conclusion, it was seen that the reflections of the religious influence dimension, one of the sub-dimensions of religiosity, actively shape individuals' view of entertainment within the framework of religiosity and entertainment perception.