Öğretmen adaylarının 21.yy becerileri ile dijital okuryazarlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship between 21st century skills and digital literacy of pre-service teachers
  1. Tez No: 1013081
  2. Yazar: MAKBULE KARAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR ÖNDER ÖZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmen adaylarının 21.Yüzyıl (yy.) becerileri ile dijital okuryazarlık düzeylerini çeşitli demografik değişkenler açısından incelemek ve bu iki kavram arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılarak desenlenmiştir. Çalışmanın örneklemini, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde öğrenim gören 466 gönüllü öğretmen adayı oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak 'Kişisel Bilgi Formu', 'Çok Boyutlu 21. yy. Becerileri Ölçeği' ve 'Dijital Okuryazarlık Ölçeği' kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde; betimsel istatistiklerin yanı sıra bağımsız örneklem t-testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Kruskal-Wallis H testi, Mann Whitney U testi, LSD testi ve Pearson korelasyon analizi tekniklerinden yararlanılmıştır. Araştırma bulgularına göre; cinsiyet, sınıf düzeyi, anabilim dalı ve günlük internet kullanım süresi değişkenlerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Çok Boyutlu 21. yy. Becerileri Ölçeği ile Dijital Okuryazarlık Ölçeği'nin birbiriyle ilişkisi incelendiğinde, 21. yy. becerileri ölçek geneli ile gizlilik ve güvenlik alt boyutu arasında pozitif yönde güçlü düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür (r = .734, p < .05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the 21st-century skills and digital literacy levels of pre-service teachers in terms of various demographic variables and to determine the relationship between these two concepts. The research was designed using the correlational survey model, one of the quantitative research methods. The sample of the study consists of 466 volunteer pre-service teachers studying at Kırşehir Ahi Evran University, Faculty of Education. A 'Personal Information Form', the 'Multidimensional 21st Century Skills Scale', and the 'Digital Literacy Scale' were used as data collection tools. In the analysis of the obtained data, descriptive statistics, independent samples t-test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Kruskal-Wallis H test, Mann-Whitney U test, LSD test, and Pearson correlation analysis techniques were utilized. According to the research findings, statistically significant differences were found in the variables of gender, grade level, department, and daily internet usage duration. When the relationship between the Multidimensional 21st Century Skills Scale and the Digital Literacy Scale was examined, a strong positive and significant relationship was observed between the overall 21st-century skills scale and the privacy and security sub-dimension (r = .734, p < .05).