Ankara ili (Kalecik ilçesi) ekolojik koşullarında bazı yeşil mercimek çeşitlerinin tarımsal özelliklerinin belirlenmesi üzerine bir çalışma
A study on determination of agronomic characteristics of some green lentil varieties in Ankara province (Kalecik district) ecological conditions
  1. Tez No: 1013082
  2. Yazar: FATMA YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULVELİ SİRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, 2025 yılı yetiştirme döneminde Ankara İli Kalecik İlçesi ekolojik koşullarında farklı mercimek çeşitlerinin (Sultan-1, Meyveci 2001, Çiftçi, Karagül, Bozok, Ceren, Gümrah, Delta Gold, Delta Green) tane verimleri ve verim unsurları incelenmiştir. Araştırmada, % 50 çiçeklenme gün sayısı 64.33-73.67 gün, % 50 bakla bağlama gün süresi 70.00-80.00 gün, olgunlaşma gün sayısı 89.00-96.33 gün, bitki boyu 20.47-26.40 cm, ilk bakla yüksekliği 8.43-13.03 cm, bitkide ana dal sayısı 2.43-2.90 adet/bitki, bitkide bakla sayısı 20.93-25.37 adet/bitki, tane verimi 95.67-118.83 kg/da, hasat indeksi % 28.80-38.73 ve bin tane ağırlığı 33.17-38.30 g arasında değişim göstermiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre; ortalama tane verimi 107.81 kg/da olarak bulunmuştur. En yüksek tane verimi Bozok (118.83 kg/da) çeşidinden elde edilirken, en düşük tane verimi ise Delta Green (95.67 kg/da) çeşidinde tespit edilmiştir. Bir yıllık araştırma sonuçlarına dayanarak, Ankara yöresi için herhangi bir mercimek çeşidi önermek mümkün değildir. Çalışmanın ikinci yılından elde edilecek veriler alan verimleriyle birlikte daha belirgin sonuçlar getirebilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, the grain yields and yield components of different lentil varieties (Sultan-1, Meyveci 2001, Çiftçi, Karagül, Bozok, Ceren, Gümrah, Delta Gold, Delta Green) were investigated under the ecological conditions of Kalecik District, Ankara Province, during the 2025 growing season. In the study, the following variations were observed: 50% flowering days ranged from 64.33 to 73.67 days, 50% pod formation days from 70.00 to 80.00 days, maturation days from 89,00 to 96,33 days, plant height from 20.47 to 26,40 cm, first pod height from 8.43 to 13.03 cm, number of main branches per plant from 2.43 to 2.90, number of pods per plant from 20.93 to 25.37, grain yield from 95.67 to 118.83 kg/da⁻¹, harvest index from 28.80% to 38.73%, and thousand-grain weight from 33.17 to 38.30 g. According to the results obtained from the study, the average grain yield was found to be 107.81 kg/da⁻¹. The highest grain yield was obtained from the Bozok variety (118.83 kg/da⁻¹), while the lowest grain yield was observed in the Delta Green variety (95.67 kg/da⁻¹). Based on the results of one year of research, it is not possible to recommend any specific lentil variety for the Ankara region. Data obtained from the second year of the study, along with field yields, will provide more definitive results.