Bir endüstri yapısının sönümleyiciler ile güçlendirilmesi
Retrofit of an industrial building with dampers
- Tez No: 1013100
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KIVANÇ TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, İstanbul ilinin Esenyurt ilçesinde çalışır durumda olan betonarme bir endüstriyel tesisin üretimi durdurulmadan veya çalışmaya engel olmadan imalat ve montajı yapılabilecek şekilde, sismik sönümleyiciler kullanılarak güçlendirilmesini konu almaktadır. Söz konusu endüstriyel yapının kat planları, kalıp planları ve donatı detayları kullanılarak, yapısal analiz programı (ETABS) aracılığı ile üç boyutlu yapısal analiz modeli oluşturulmuş ve bu model zaman tanım alanında doğrusal olmayan hesap yöntemi ile analiz edilmiştir. Örnek yapının modeli oluşturulurken beton ve çelik malzemelerin doğrusal olmayan davranışları dikkate alınmış ve taşıyıcı elemanlara plastik mafsallar atanmıştır. Analizlerde kullanmak üzere yapı özelliklerine uygun gerçek deprem kayıtları seçilmiş ve seçilen deprem kayıtları hedef tasarım spektrumuna göre ölçeklendirilerek analiz gerçekleştirilmiştir. Viskoz sönümleyici tasarımında sönüm katsayısı (C), üstel hız parametresi (α) ve sistem rijitliği (K) gibi temel parametreler dikkate alınmıştır. Mevcut yapı ile viskoz sönümleyici eklenerek güçlendirilmiş yapının yapısal davranışları karşılaştırılmıştır. Sonuçlar kontrol edildiğinde, viskoz sönümleyicilerin yapıdaki göreli kat ötelemelerini önemli ölçüde azalttığı, plastik mafsal oluşumunu sınırladığı ve deprem enerjisinin önemli bir bölümünü sönümlediği görülmüştür. Bunlara ek olarak, güçlendirme sonrası yapı elemanlarında meydana gelen hasar seviyelerinde azalma gözlemlenmiştir. Bu sonuçlar göz önüne alındığında, viskoz sönümleyicilerin endüstriyel yapılarda etkili bir güçlendirme yöntemi olduğu ve yapının deprem performansını önemli ölçüde iyileştirdiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the seismic retrofitting of an existing reinforced concrete industrial facility located in the Esenyurt district of Istanbul, utilizing seismic dampers to ensure that manufacturing and assembly processes can continue uninterrupted, without any disruption to production or operational activities. An analysis model was created using the structural analysis program ETABS, based on the architectural floor plans, drawings, and reinforcement details of the structure. This model was subsequently analyzed using a nonlinear time-history analysis approach. The nonlinear behavior of concrete and steel materials was considered in the model, and plastic hinges were assigned to the structural members. Real earthquake ground motion records compatible with the structural characteristics were selected and scaled in accordance with the target design spectrum. In the design of viscous dampers, parameters such as the damping coefficient (C), velocity (α), and system stiffness (K) were taken into consideration. The behavior of the existing structure and the retrofitted structure was evaluated. The results indicate that viscous dampers significantly reduce interstory drift demands, reduce the plastic hinge formation, and effectively dissipate a substantial portion of the seismic energy. Furthermore, a notable reduction in damage levels of structural members was observed. Considering these findings, it is demonstrated that viscous dampers constitute an effective retrofitting strategy for industrial structures and significantly enhance their seismic performance.