Prefabrike bir endüstri yapısının bilgisayar destekli analizi
The Analyze research prefabricated industrial structures with computer program
- Tez No: 180029
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİH KÜÇÜKARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma ile prefabrike betonarme yapı elemanları ve bu elemanlardan oluşan taşıyıcısistemlerin statik ve dinamik hesap esaslarında kullanılan yardımcı bir program geliştirilmiştir.Bu amaçla SAP2000 Version 7.42 kullanılmıştır.Hesap esasları TS 500, TS 498, TS 9967 ve afet bölgelerinde yapılacak yapılar hakkındayönetmeliklerden yararlanılmış ve excell programında hesaplamalar yapılmıştır. Örnek olarakseçilen yapının bulunduğu yerel zemin sınıfı Z3, yapının çatı kaplama ağırlığı 10 kg/m2, karyükü 75 kg/m2, makas altı yüksekliği 7.50 m, aks açıklıkları 20 m x 7.50 m alınarak bina tek katiki hol, 40 m x 60 m olarak tasarlanmıştır. Bu verilere göre prefabrike elemanların, gelen yükleraltındaki davranışları, kesit tahkikleri, gerekli donatı hesabı yapılmıştır. Ayrıca sisteminhareketli, ölü ve deprem yükleri altındaki davranışları değerlendirilerek temel boyutlarıbelirlenmiştir. Seçilen ön boyutlar kontrol edilmiştir.Araştırma sonunda; prefabrike betonarme yapının statik çözümüne yardımcı olacak bir excellprogramı geliştirilmiştir. Elde edilen hesap tekniği kullanılarak kısa zamanda prefabrike yapınınstatik hesaplarının yapılabileceği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a program aiding the statistic and dynamic analysis of prefabricatedconcrete structures and load bearing systems formed of such elements has been developed.SAP2000 Version 7.42 has been used in this purpose.TS 500, TS 498, TS 997 and specifications for structures to be built in the disaster areashave been used for the basis of calculations, and the calculations have been carried out usingexcel. The local soil class of the area of the sample structure is Z3, the weight of the roofingproduct is 10 kg/m2, snow load is 75 kg/m2, elevation of structure is 7.50 m and axle distancesare 20 m x 7.50 m. The building has been designed as a single floor building with two halls on a40 m x 60 m area. The behaviors of the prefabricated structures under load, cross-sections andnecessary fittings were determined based on these data. Moreover, the dimensions of thefoundation have been assessed by evaluating the behavior of the structure under active,inactive and earthquake loads. The selected preliminary dimensions have been controlled.As a result of the present study, an excel program that will help static calculations ofprefabricated concrete structures has been developed. It has been understood that the statisticcalculations of a prefabricated concrete structure can be done in short time using the calculationtechnique developed in this study.