Analysis of the genetic overlap between dementia and psychiatric disorders using statistical genetics tools
İstatistiksel genetik araçları kullanarak demans ve psikiyatrik bozukluklar arasındaki genetik örtüşmenin analizi
  1. Tez No: 1013106
  2. Yazar: GÜNEŞ ŞAYAN CAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ OKTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikiyatri, Genetik, Psychiatry, Genetics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genom Bilimleri ve Moleküler Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
Özet
Genetik ve epidemiyolojik kanıtlar, psikiyatrik bozukluklar ile demans alt tiplerinin örtüşen risk mimarilerine sahip olduğuna işaret etmekte, ancak bu örtüşmenin biyolojik yapısı alt tip düzeyinde yeterince aydınlatılamamıştır. Bu tez, söz konusu paylaşılan genetik mimariyi; global korelasyon, lokus düzeyinde çözünürlük, çok değişkenli faktör modelleri ve hücresel zenginleşme analizlerini kapsayan çok katmanlı bir çerçevede incelemeyi amaçlamıştır. Avrupa kökenli örneklemlere ait GWAS özet istatistikleri kullanılarak Alzheimer hastalığı (ALZ), vasküler demans (VaD), Lewy cisimcikli demans (LBD) ve davranışsal varyant frontotemporal demans ile affektif bozukluk alt tipleri ve psikiyatrik/madde kullanım fenotipleri; üç tamamlayıcı analiz kolu üzerinden LDSC, conjFDR, SUPERGNOVA, Genomic SEM, FUMA anotasyonu ve expression-weighted cell-type enrichment yöntemleriyle analiz edilmiştir. Affektif alt tip–demans ikili analizlerinde APOE–TOMM40–APOC1 bölgesi tekrarlayan transdiyagnostik odak olarak öne çıkarken, TMEM106B'de diskordant pleiotropi saptanmış; LBD–rekürren depresyon için GRM2/DOCK3 ve ALZ–distimi için 16p11.2 kümesi alt tipe özgü sinyaller olarak belirlenmiştir. Çok değişkenli modeller, VaD'ın psikotik, madde kullanımı ve içselleştirme boyutlarıyla farklı biyolojik yollar üzerinden örtüştüğünü göstermiştir: psikotik eksen için nörogelişimsel ve glutamaterjik yolaklar, madde kullanım ekseni için kortiko-striatal plastisite genleri, içselleştirme ekseni için chr9p23'teki nörovasküler sinyal ve omnibus modelde sinaptik, lizozomal ve oksidatif stres mekanizmaları saptanmıştır. ALZ–psikiyatrik çift analizlerinde ortak lokuslar APP işlenmesi (ADAM10), MAPT/CRHR1 bölgesi, immün-epigenetik düzenleyiciler, lipid-vasküler bütünlük genleri (SULT2B1/RASIP1/NTN5) ve DNA onarımı/RNA işleme yolaklarına (ERCC2, NRBF2) haritalanmış; hücre tipi zenginleşme analizleri endotelyal-müral hücreleri ve derin katman kortikal piramidal nöronları işaret etmiştir. Sonuçlar, psikiyatrik bozukluklar ile demans arasındaki genetik örtüşmenin heterojen, alt tipe bağımlı ve çoklu biyolojik eksenler üzerinde organize olduğunu göstermekte; etiyolojinin aydınlatılmasında alt tip duyarlı genomik analizlerin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Epidemiological and genetic evidence suggests that psychiatric disorders and dementia subtypes share overlapping risk architectures, yet this overlap remains poorly characterized at the subtype level. This dissertation aimed to dissect shared genetic architecture between psychiatric phenotypes and dementia subtypes using a multilayered framework spanning global correlation, locus-level resolution, multivariate factor models, and cellular enrichment. European-ancestry GWAS summary statistics for Alzheimer's disease (ALZ), vascular dementia (VaD), Lewy body dementia (LBD), and behavioral-variant frontotemporal dementia, together with affective disorder subtypes and psychiatric/substance use phenotypes, were analyzed through three complementary arms using LDSC, conjFDR, SUPERGNOVA, Genomic SEM, FUMA annotation, and expression-weighted cell-type enrichment. In affective subtype–dementia pairwise analyses, APOE–TOMM40–APOC1 emerged as a recurrent transdiagnostic hub, while TMEM106B exhibited discordant pleiotropy; subtype-specific signals included GRM2/DOCK3 for LBD–recurrent depression and 16p11.2 for ALZ–dysthymia. Multivariate models showed that VaD is genetically correlated with psychotic, substance use, and internalizing psychiatric dimensions through distinct routes: neurodevelopmental and glutamatergic pathways for the psychotic axis, cortico-striatal plasticity genes for substance use, a neurovascular regulatory signal at chr9p23 for the internalizing axis, and synaptic, lysosomal, and oxidative stress mechanisms in the omnibus model. ALZ–psychiatric pair analyses identified shared loci in APP processing (ADAM10), the MAPT/CRHR1 region, immune-epigenetic regulators, lipid-vascular integrity genes (SULT2B1/RASIP1/NTN5), and DNA repair/RNA processing pathways (ERCC2, NRBF2), with cell-type enrichment implicating endothelial-mural cells and deep-layer cortical neurons. These findings demonstrate that psychiatric–dementia genetic overlap is heterogeneous, subtype-dependent, and organized along multiple biological axes, underscoring the necessity of subtype-sensitive genomic analyses for clarifying shared etiology between psychiatric illness and neurodegeneration.