Seri rezonans DA/DA çeviricisinin analiz tasarım ve gerçeklenmesi
The Analysis and design of series resonant DC/DC converter
  1. Tez No: 101313
  2. Yazar: SERHAN ÜÇER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. R. NEJAT TUNÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
SERİ REZONANS DA/DA ÇEVİRİCİSİNİN ANALİZ, TASARIM VE GERÇEKLENMESİ ÖZET Bu çalışma, iki yılı aşkın bir süredir T.T.G.V. (Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı) desteğiyle, EKA AŞ. bünyesinde yürütülen“Rezonans Çevirici Teknolojileri”isimli proje kapsamında geliştirilen seri rezonans da/da çeviricisinin analiz, tasarım ve gerçeklenmesini anlatmaktadır. Tez 5 bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş bölümü olup, burada güç elektroniğindeki gelişmeler, genel yönelimler ve neden rezonans devrelerine gereksinim duyulduğu gibi hususlar açıklanmaktadır. Tezin ikinci bölümü rezonans çeviricilerine başlangıç teşkil etmekte olup, rezonans çeviricilerinin genel çalışma özellikleri ve buna takiben çeşitli rezonans çevirici tipleri anlatılmaktadır. Ayrıntılı olarak da, daha yaygın kullanım alam bulmuş olan gerilim kaynaklı seri rezonans çeviriciler ile yüksek frekanstaki avantaj lan nedeniyle rezonans anahtarlamalı çeviriciler ele alınarak, olumlu ve olumsuz özellikleri sunulmaktadır. Tezin üçüncü bölümünde proje kapsamında üzerinde çalışılmakta olan kapasitif gerilim kilitlemeli yarım köprü seri yüklemeli seri rezonans çevirici tipi (HBSRC) teorik olarak anlatılmakta, çevirici ile ilgili formüller elde edilmektedir. Tezin dördüncü bölümünde ise üçüncü bölümde teorik olarak anlatılan kapasitif gerilim kilitlemeli, yarım köprü seri yüklemeli seri rezonans çevirici ile gerçekleştirilen de güç kaynağının tasarım ve analiz bilgileri anlatılmaktadır. Cihazın spice analizi yapılarak elde edilen akım gerilim değerleri ve enerji altında çalışırken, osiloskop ile ölçülen akım gerilim değerleri gösterilmektedir. Meydana getirilen ürün ailesi tanıtılmakta, bunlarla ilgili teknik özellikler sunulmaktadır. Tezin beşinci bölümü sonuç bölümüdür. Genel olarak rezonans çeviricilerinin üstünlükleri belirtilmiş olup, projede uygulanan yöntem ele alınarak, geliştirilen ürünün kritik bir etüdü yapılmakta, kapasitif gerilim kilitlemeli. yarım köprü seri yüklemeli seri rezonans çeviricisi üzerine yapılan çalışmalarda elde edilen kazanımlar kısaca anlatılmaktadır. Î4.
Özet (Çeviri)
THE ANALYSIS AND DESIGN OF SERIES RESONANT DC/DC CONVERTER SUMMARY This study presents the analysis and design of Series Resonant DC/DC Converter. This thesis consist of 5 section. The first section is the introduction part in which the developments and the general trends in the power electronics are explained and the reasons of choosing resonant converters are mentioned. The second section gives the details of all resonant converter topologies and their technical features. Briefly, the voltage source series resonant converters and resonant switch converters are explained, the advantages and disadvantages are presented. The third section explains the capacitive voltage clamped half bridge series loaded series resonant converter (HBSRC) theoretically and gives the formulas of the mentioned converter. In the fourth section, the design and analysis knowledge of DC power supplies which have been made by using capacitive voltage clamped half bridge series loaded series resonant converter topology are given. The related converter circuit is analysed by spice program and the current and voltage waveforms for each operation modes are computed and plotted. At the same time, the waveforms obtained by the oscilloscope are also give^The manufactured device product ranges and technical features are presented. The fifth section is the conclusion part. The general superiority of resonant converters are given and, the gains of studies on capacitive voltage clamped half bridge series loaded series resonant converter briefly explained by making the critical etude of the developed device.