Investigation of thermostat-set control as a new direct load control method
Yeni bir doğrudan yük kontrol yöntemi olan termostat-ayar yönteminin incelenmesi
- Tez No: 101314
- Danışmanlar: DOÇ.DR. CANBOLAT UÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET yeni bir doğrudan yuk kontrol yöntemi olan termostat-ayar yönteminin incelenmesi Elektrik enerjisi talebi her yıl artmaktadır. Mevcut elektrik enerjisi üretim kapasitesi bazen artan talebi karşılayamamaktadır. Bu problemin üstesinden gelmek için elektrik üretim şirketleri Talep Yönetimi uygulamaktadırlar. Talep Yönetimi; tanım olarak; yükün şiddetini ve yük eğrisinin şeklini değiştirmeyi sağlayacak şekilde müşterilerin elektrik enerjisi kullanımlarını etkileyecek planlama ve uygulama eylemleridir. Yük Kontrolü, bir Talep Yönetimi uygulamasıdır. Yük Kontrolünün tepe yükü azaltma, elektrik üreten şirketlerinin kazançlarının arttırılması ve müşterilerin rahatsızlığına sebebiyet vermeyi minimize etmek şeklinde birçok yönü vardır. Bu tez çalışmasında, müşteri rahatlığı temel kriter alınarak Yük Kontrolü konusunda çalışılmıştır. Bu yönde Termostat-Ayar yöntemi adlı yeni bir doğrudan yük kontrol yöntemi geliştirilmiş ve tepe yük azaltma ile müşteri rahatlığının sağlanması bakımından incelenmiştir. İlk olarak, kırk tane evden oluşan bir sistem matlab-simulink ile simule edilmiştir. Bu simülasyon, farklı dış sıcaklık değerleri için Yük Döngü kontrolü ve Termostat-Ayar uygulamaları için incelenmiştir. Bu çalışmadan sonra, C programlama dili ile Monte Carlo simülasyonu oluşturulmuştur. Bu, Monte Carlo simülasyonu ile toplam yükteki değişimler ve ev ısı histogramlan incelenmiştir. Bu çalışmaların sonuçlarının değerlendirilmesi ile Termostat-Ayar yönteminin genel olarak müşteri rahatlığını temin etmekte etkin olduğu ve tepe yükü farkedilir ölçüde azalttığı sonucuna ulaşılmıştır. XI
Özet (Çeviri)
SUMMARY INVESTIGATION OF THERMOSTAT-SET CONTROL AS A NEW DIRECT LOAD CONTROL METHOD The demand of electric energy increases every year. The current electric energy production sometimes fail to supply the increasing demand. To overcome this problem Demand Side Management is applied by the electric utilities. Demand Side Management is; by definition; the planning and implementation of those utility activities which are designed to influence customer use of electricity, in ways that will produce desired changes in the magnitude and shape of utility's load. Load Control is an application of Demand Side Management. Load Control has different aspects such as reducing peak demand, maximizing utility profits and minimizing discomfort caused to customers. Here in this thesis, Load Control due to the customer comfort satisfaction is taken under consideration. So in this way, a new direct load control method; 'Thermostat-Set Control' method; had been developped and investigated in the aspects of achieving a significant change in the peak of the load curve and mamtaining endurable comfort levels for customers. First, a simulation of a system consisting of forty houses had been developped in matlab- simulink. This simulation had been studied for the cases of Cylic Load Control and Thermostat-Set Control for different ambient temperature values. After this study, Monte Carlo simulation had been developped with C programming language. The change of total power and the temperature histograms of the houses had been investigated with this Monte Carlo simulation. By observing the results of these studies, this developped new direct load control method, "Thermostat-Set Control ' method, is found to be generally an effective method in maintaining the desired comfort level for customers besides reducing the peak power at a noticeable rate. xn