Antik dönem bronz ok uçlarının deneysel arkeoloji yöntemleriyle üretimi ve mikroyapı analizi
The production of ancient period bronze arrowheads through experimental archaeology methods and microstructural analysis
- Tez No: 1013133
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY ELKOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, antik dönem bronz ok uçlarının üretim teknolojilerini ve metalürjik özelliklerini, deneysel arkeoloji ve modern analitik yöntemlerle multidisipliner bir yaklaşımla incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında, İzmir Arkeoloji Müzesi'nden seçilen Milattan Önce (MÖ) 2. ve 1. binyıla ait bronz ok ucu örneklerinin kimyasal bileşimleri EDS ile, mikroyapısal özellikleri ise Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçları, örneklerin %8-10 kalay ve %4-9 kurşun içeren kurşunlu kalay tuncundan imal edildiğini ve döküm sonrası soğuk işlem (dövme) ve tavlama gibi ileri üretim tekniklerinin uygulandığını ortaya koymuştur. Elde edilen veriler ışığında, aynı alaşım kompozisyonu ve tarihsel yöntemler kullanılarak bir ok ucunun yeniden üretimi (replikasyonu) gerçekleştirilmiş ve üretim sürecinin verimliliği değerlendirilmiştir. Bulgular, antik metalürji ustalarının alaşım kompozisyonu kontrolü ve malzeme özelliklerini manipüle etme konusundaki ileri düzey bilgisine işaret etmektedir. Bu çalışma, arkeolojik buluntuların sadece tipolojik olarak değil, metalürjik ve deneysel yöntemlerle de incelenmesinin, geçmiş teknolojilerin anlaşılmasına sağladığı katkıyı gözler önüne sermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the production technologies and metallurgical properties of ancient bronze arrowheads through a multidisciplinary approach combining experimental archaeology and modern analytical methods. Within the scope of the study, the chemical compositions of bronze arrowhead samples from the 2nd and 1st millennia BC, selected from the İzmir Archaeology Museum, were analyzed using Energy Dispersive X-ray Spectroscopy (EDS), and their microstructural properties were examined using Scanning Electron Microscopy (SEM). The analysis results revealed that the samples were made of leaded tin bronze containing 8-10% tin and 4-9% lead, and that advanced production techniques such as post-casting cold working (forging) and annealing were applied. Based on the data obtained, an arrowhead was replicated using the same alloy composition and historical methods, and the efficiency of the production process was evaluated. The findings indicate the advanced knowledge of ancient metallurgists in controlling alloy composition and manipulating material properties. This study demonstrates the contribution of metallurgical and experimental methods, alongside typological examination, to the understanding of past technologies.