Non albicans Candida izotlarının yeni antifungal ilaçlara duyarlılık durumları
Sensitivity profiles of non-albicans Candida strains to new antifungal drugs
- Tez No: 1013156
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLGÜN YENİŞEHİRLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
İnvazif mantar enfeksiyonları ve özellikle Non-albicans Candida (NAC) türlerine bağlı enfeksiyonlar, artan immünsüpresif hasta popülasyonu ile birlikte ciddi bir morbidite ve mortalite nedeni haline gelmiştir. Bu çalışmanın amacı; hastanemizde izole edilen NAC türlerinin (C. parapsilosis, C. tropicalis, C. glabrata ve C. dubliniensis) yeni nesil antifungal ajanlar olan Manogepiks, Sertakonazol ve Ravukonazol'e karşı in-vitro duyarlılık durumlarını belirlemek ve bu ilaçların etkinliklerini klasik ajanlarla (Flukonazol, Vorikonazol, Amfoterisin B) karşılaştırmaktır. Çalışmaya, Ocak 2020 – Aralık 2024 tarihleri arasında Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Hastanesi Tıbbi Mikrobiyoloji Laboratuvarı'nda çeşitli klinik örneklerden izole edilen toplam 95 NAC suşu dahil edildi. İzolatların tanımlanması Germ Tüp testi ve VITEK 2 Compact otomatize sistemi ile gerçekleştirildi. Antifungal duyarlılık testleri, EUCAST (European Committee on Antimicrobial Susceptibility Testing) referans sıvı mikrodilüsyon yöntemi (E.Def 7.4) kullanılarak uygulandı. Değerlendirilen 95 izolatın %65,3'ü (n=62) C. parapsilosis, %16,8'i (n=16) C. tropicalis, %12,6'sı (n=12) C. glabrata ve %5,3'ü (n=5) C. dubliniensis olarak tanımlandı. C. parapsilosis izolatlarında Flukonazol duyarlılığı %87, direnç oranı %3,2 olarak saptandı. C. parapsilosis izolatlarının %93,5'i Vorikonazole duyarlı, %6,45 'i duyarlı, artırılmış maruziyet bulundu. Candida tropicalis ve Candida dubliniensis izolatlarının tamamı (%100) Flukonazol ve Vorikonazole duyarlı bulundu. C. glabrata izolatlarının tamamı (%100) Vorikonazole duyarlı. Flukonazole karşı ise duyarlı, artırılmış maruziyet kategorisinde bulundu. Ravukonazol ve Amfoterisin B'ye karşı tüm izolatlar (%100) (C. parapsilosis, C. tropicalis, C. glabrata, C. dubliniensis) duyarlı olduğu gözlendi. Manogepiks için tüm izolatlar (%100) (C. parapsilosis, C. tropicalis, C. glabrata, C. dubliniensis) WT olarak saptandı. Test edilen tüm antifungaller içinde Manogepiks, tüm türlerde (C. parapsilosis, C. tropicalis, C. glabrata, C. dubliniensis) en düşük MİK50 (0.002-0.008 µg/mL aralığında) ve Geometrik Ortalama (GO) değerlerini sergiledi. Çalışma verileri, Flukonazol etkinliğinin türe bağlı olarak değişkenlik gösterdiğini, özellikle C. glabrata ve C. parapsilosis izolatlarında MİK değerlerinin daha yüksek seyrettiğini ortaya koymuştur. Buna karşılık yeni bir sınıf olan Gwt1 inhibitörü Manogepiks; azol direnci veya azalmış duyarlılık gösteren suşlar dahil olmak üzere tüm NAC türlerine karşı üstün bir in-vitro aktivite sergilemiştir. Manogepiks ve Ravukonazol'ün, standart tedavilere güçlü birer alternatif olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Invasive fungal infections, particularly those caused by Non-albicans Candida (NAC) species, have become a significant cause of morbidity and mortality, especially in the context of an increasing immunocompromised patient population. The aim of this study was to determine the in-vitro susceptibility of NAC species (C. parapsilosis, C. tropicalis, C. glabrata, and C. dubliniensis) isolated in our hospital to the new-generation antifungal agents Manogepiks, Sertaconazole, and Ravuconazole. The study included a total of 95 NAC strains isolated from various clinical samples at the Medical Microbiology Laboratory of Tokat Gaziosmanpaşa University Hospital between January 2020 and December 2024. The isolates were identified using the Germ Tube test and the VITEK 2 Compact automated system. Antifungal susceptibility testing was performed using the EUCAST (European Committee on Antimicrobial Susceptibility Testing) reference liquid microdilution method (E.Def 7.4). Of the 95 isolates evaluated, 65.3% (n=62) were identified as C. parapsilosis, 16.8% (n=16) as C. tropicalis, 12.6% (n=12) as C. glabrata, and 5.3% (n=5) as C. dubliniensis. Fluconazole susceptibility was 87% and resistance rate was 3.2% in C. parapsilosis isolates. 93.5% of C. parapsilosis isolates were susceptible to Voriconazole, and 6.45% were susceptible with increased exposure. All Candida tropicalis and Candida dubliniensis isolates (100%) were found to be susceptible to Fluconazole and Voriconazole. All C. glabrata isolates (100%) were susceptible to Voriconazole. They were found to be susceptible to Fluconazole, with increased exposure. All isolates (100%) (C. parapsilosis, C. tropicalis, C. glabrata, C. dubliniensis) were found to be susceptible to Ravuconazole and Amphotericin B. All isolates (100%) (C. parapsilosis, C. tropicalis, C. glabrata, C. dubliniensis) were identified as WT for Manogepix. Among all antifungals tested, Manogepix exhibited the lowest MIC50 (range 0.002-0.008 µg/mL) and geometric mean (GM) values in all species (C. parapsilosis, C. tropicalis, C. glabrata, C. dubliniensis). The study data revealed that fluconazole efficacy varied depending on the species, with MIC values being higher, particularly in C. glabrata and C. parapsilosis isolates. In contrast, Manogepix, a new class of Gwt1 inhibitor, demonstrated superior in vitro activity against all NAC species, including strains with azole resistance or reduced susceptibility. It was concluded that Manogepix and Ravuconazole could be strong alternatives to standard treatments.