Erden Kıral sinemasında metinlerarasılık
Intertextuality in Erden Kiral's cinema
- Tez No: 1013157
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
Özet
Postmodern sanat anlayışında sıklıkla kullanılan metinlerarasılık kavramı farklı disiplinler arası bağlantıları anlamada da kullanılabilir. Söz konusu disiplinler arası etkileşime bağlı olarak, alıntılama, kopyalama ve referans verme gibi belirli tekniklerde kanıtlanan bu olgu, metinlerarası veya filmlerarası olarak adlandırılır. Sanat dalları arasındaki bu geçirgenlik, farklı işaret sistemlerinin değişimi olan göstergelerarasılık yoluyla da araştırılır. Modernizmin mutlak özgünlük ve benzersizlik idealine karşı gelişen postmodern yeniden yazım, tarihi kültürel mirası yeni biçimlere dönüştürdüğü çok sesli yapıyı mümkün kılar. Edebiyat alanında yapılan her türlü çalışmada da metinlerarasılık kullanılmış ve etkin bir analiz yöntemi olarak kullanılmıştır. Bu çalışma kapsamında da Türk sinemasının auteur yönetmenlerinden biri olan Erden Kıral'ın eserlerini incelemektedir. Kıral'ın geliştirdiği sinema diliyle uyum içinde, plastik sanatlar konusundaki uzmanlığı sayesinde metinlerarası ilişkileri sinemasına etkili bir şekilde dâhil ederek sanatçının portresi çıkarmaya çalışılmaktadır. Bu araştırmanın ana sorunsalı, Erden Kıral'ın sinemasını metinlerarasılık düzleminde analiz etmek, yönetmenin bu bağlamda geliştirdiği benzersiz üslupbilim özellikleri sorgulamaktır. Bu bağlamda, Bereketli Topraklar Üzerinde, Hakkâri'de Bir Mevsim, Ayna, Dilan, Mavi Sürgün, Av Zamanı, Vicdan ve Gece filmleri kullanılmıştır. Metinlerarası referanslar aracılığıyla, incelenen eserlerin çok kültürlü ve çok sesli yapısı incelenmiş ve yönetmenin diğer sanat disiplinlerinden beslenen estetik görüşü akademik bir mercekten ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The concept of intertextuality, frequently used in postmodern art, can also be employed to understand the connections between different disciplines. This phenomenon, evidenced by specific techniques such as quoting, copying, and referencing, is referred to as intertextuality or interfilmual interaction. This permeability between art forms is also explored through intersemiotics, the exchange of different sign systems. Postmodern rewriting, which developed in opposition to modernism's ideal of absolute originality and uniqueness, enables a polyphonic structure that transforms historical cultural heritage into new forms. Intertextuality has also been used in all kinds of work in the field of literature and has been employed as an effective analytical method. This study examines the works of Erden Kıral, one of the auteur directors of Turkish cinema. The aim is to create a portrait of the artist by examining his expertise in visual arts and his ability to effectively incorporate intertextual relationships into his films, in harmony with the cinematic language he developed. The main problem addressed in this research is to analyze Erden Kıral's cinema on the plane of intertextuality and to question the unique stylistic features he developed in this context. In this context, the films, Bereketli Topraklar Üzerinde, Hakkâri'de Bir Mevsim, Ayna, Dilan, Mavi Sürgün, Av Zamanı, Vicdan ve Gece were used. Through intertextual references, the multicultural and polyphonic nature of the examined works was analyzed, and the director's aesthetic vision, drawing from other art disciplines, was revealed through an academic lens.