İnvaziv mantar enfeksiyonlarından izole edilen Candida albicans izolatlarının yeni antifungal ilaçlara duyarlılık durumları
Susceptibility of Candida albicans isolates from invasive fungal infections to novel antifungal drugs
  1. Tez No: 1014014
  2. Yazar: YAĞMUR AKIN KURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLGÜN YENİŞEHİRLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada invaziv fungal enfeksiyon etkeni olarak kabul edilen C. albicans izolatlarının sertakonazol, ravukonazol ve manogepiks duyarlılıklarının belirlenmesinin yanı sıra söz konusu antifungallerin güncel klinik kullanımda yer alan flukonazol, vorikonazol ve amfoterisin B'nin etkinlikleri ile karşılaştırılması amaçlandı. Çalışmaya dahil edilen izolatların %77,5'u yoğun bakım ünitesinde (YBÜ), %18,6'sı dahili servislerde, %3,7'si cerrahi servislerde yatan hastalara ait örneklerden izole edildi. Bu örneklerin 86'sı (%80,3) kan, 18'i (%16,8) bronkoalveoler lavaj, 3'ü (%2,8) steril vücut sıvısı olarak belirlendi. C. albicans izolatlarının antifungal duyarlılıkları Avrupa Antimikrobiyal Duyarlılık Test Komitesi'nin (EUCAST) mayalar için hazırladığı E.DEF 7.4 kılavuz önerileri doğrultusunda referans sıvı mikrodilüsyon yöntemi ile belirlendi. Çalışmamızdaki izolatların %100'ü amfoterisin B'ye duyarlı bulundu. Flukonazol, vorikonazol ve ravukonazol için direnç oranları sırası ile %4,6, %3,73, %2,8 bulunurken manogepiks için vahşi olmayan tip izolat (non-WT) %2,8 oranında saptandı. Test edilen antifungaller içinde en az etkili ajan flukonazol olarak belirlendi. (p<0,05) Manogepiks, en düşük MIK (Minimum İnhibitör Konsantrasyon) değerlerine sahip antifungal ajan olarak bulundu. Vorikonazol ve ravukonazolün MİK50 değerleri 0.016 μg/ml olarak eşit bulunurken, amfoterisin B ve sertakonazolün hem MİK50 değeri (0,06 μg/ml) hem MİK90 değeri (0,125 μg/ml) aynı bulundu. Manogepiks, ravukonazol ve sertakonazol gibi yeni antifungaller ciddi, mortalite ile seyreden invaziv C.albicans enfeksiyonlarında potansiyel tedavi seçenekleri arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the susceptibility of C. albicans isolates, which are recognized as causative agents of invasive fungal infections, to sertaconazole, ravuconazole, and manogepix, and to compare the activity of these antifungals with that of fluconazole, voriconazole, and amphotericin B, which are currently used in clinical practice. Of the isolates included in the study, 77.5% were obtained from patients hospitalized in the intensive care unit (ICU), 18.6% from internal medicine services, and 3.7% from surgical services. Among the samples, 86 (80.3%) were blood, 18 (16.8%) were bronchoalveolar lavage, and 3 (2.8%) were sterile body fluids. Antifungal susceptibility of the C. albicans isolates was determined using the reference broth microdilution method according to the recommendations of the European Committee on Antimicrobial Susceptibility Testing (EUCAST) guideline E.DEF 7.4 for yeasts. All isolates (100%) in our study were found to be susceptible to amphotericin B. Resistance rates for fluconazole, voriconazole, and ravuconazole were 4.6%, 3.73%, and 2.8%, respectively, while the rate of non-wild-type (non-WT) isolates for manogepix was detected as 2.8%. Among the tested antifungals, fluconazole was determined to be the least effective agent (p < 0.05). Manogepix exhibited the lowest MIC (Minimum Inhibitory Concentration) values among the antifungal agents tested. The MIC₅₀ values of voriconazole and ravuconazole were equal at 0.016 μg/ml, whereas amphotericin B and sertaconazole had the same MIC₅₀ (0.06 μg/ml) and MIC₉₀ (0.125 μg/ml) values. New antifungal agents such as manogepix, ravuconazole, and sertaconazole may represent potential treatment options for serious invasive C. albicans infections associated with high mortality.