Konjenital kalp hastalıkları olan atriyal septal defektli bireyler ile sağlıklı bireylerin üst ve alt ekstremite fonksiyonel egzersiz kapasitesi, solunum fonksiyonları ve yaşam kalitesinin karşılaştırılması
Comparison of upper and lower extremity functional exercise capacity, respiratory functions, and quality of life between individuals with atrial septal defect and healthy individuals with congenital heart disease
- Tez No: 1013158
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İREM HÜZMELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Konjenital kalp hastalıkları, pulmoner hemodinamik değişiklikler ile ilişkili olarak egzersiz intoleransı ve kas-iskelet sistemi performansında azalma ile ilişkili klinik sonuçlara yol açabilmektedir. Bu çalışma, erişkin konjenital kalp hastalarında periferik ve solunum kas kuvveti, solunum fonksiyonları, üst ve alt ekstremite fonksiyonel kapasitesi, fiziksel aktivite düzeyi ve yaşam kalitesini değerlendirmek amacıyla yürütülmüştür. Çalışmamıza 15 erişkin atriyal septal defekt (ASD) tanılı birey ile yaşları, cinsiyetleri eşleştirilmiş 15 sağlıklı birey dahil edildi. Bireylerin üst ekstremite fonksiyonel kapasitesi (6 Dakika Pegboard ve Ring Testi, 6-PBRT), alt ekstiremite fonksiyonel kapasitesi (6 Dakika Yürüme Testi, 6-DYT) ve alt ekstremite gücü (30 Saniye Kalk Otur Testi), periferik kas kuvveti (taşınabilir dijital dinamometre), solunum kas kuvveti [Maksimum İnspiratuar ve Ekspiratuar basınç (MİP,MEP), elektronik ağız basınç ölçüm cihazı], solunum fonksiyonları (Spirometre), fiziksel aktivite düzeyi (Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi, IPAQ-Kısa Form), yaşam kalitesi değerlendirmesi [Kısa Form-36 (SF-36)] ile karşılaştırıldı. ASD'li bireylerde FEV₁/FVC (%) oranı ve 6-PBRT halka sayısı, sağlıklı bireylere kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha düşük bulundu (p<0,05). Periferik ve solunum kas kuvveti, 6-DYT mesafesi, fiziksel aktivite düzeyleri ASD'li olgularda daha düşük bulunsa da fark istatistiksel olarak anlamlı değildi (p>0,05). Grupların kavrama kuvveti ve yaşam kalitesi düzeyleri benzerlik gösterdi. Bu çalışma ASD'li erişkin bireylerde yalnızca kardiyak izlemin yeterli olmadığını; solunum sistemi ve kas-iskelet sistemi bileşenlerini içeren bütüncül bir fizyoterapi değerlendirmesinin klinik izlem sürecine entegre edilmesi gerektiğini göstermektedir. ASD'li bireylerde kardiyopulmoner rehabilitasyon programı planlanırken üst ekstremite fonksiyonel egzersiz kapasitesinin de kapsamlı biçimde ele alınması ve elde edilen bulgular doğrultusunda bireye özgü bir tedavi programının yapılandırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Congenital heart diseases may lead to clinical outcomes associated with exercise intolerance and decreased musculoskeletal system performance in relation to pulmonary hemodynamic changes. This study was conducted to evaluate peripheral and respiratory muscle strength, respiratory functions, upper and lower extremity functional capacity, physical activity level, and quality of life in adults with congenital heart disease. Fifteen adults diagnosed with atrial septal defect (ASD) and 15 age- and sex-matched healthy individuals were included in the study. Upper extremity functional capacity (6-Minute Pegboard and Ring Test, 6-PBRT), lower extremity functional capacity (6-Minute Walk Test, 6-MWT) and lower extremity strength (30-Second Sit-to-Stand Test), peripheral muscle strength (portable digital dynamometer), respiratory muscle strength [Maximum Inspiratory and Expiratory Pressure (MIP, MEP), electronic mouth pressure measuring device], respiratory functions (spirometer), physical activity level (International Physical Activity Questionnaire, IPAQ-Short Form), and quality of life assessment [Short Form-36 (SF-36)] were compared. The FEV₁/FVC (%) ratio and the number of rings in the 6-PBRT were found to be statistically significantly lower in individuals with ASD compared to healthy individuals (p<0.05). Although peripheral and respiratory muscle strength, 6-MWT distance, and physical activity levels were lower in the ASD group, the differences were not statistically significant (p>0.05). Handgrip strength and quality of life levels were similar between the groups. This study demonstrates that cardiac follow-up alone is not sufficient in adults with ASD; a comprehensive physiotherapy assessment including respiratory system and musculoskeletal system components should be integrated into the clinical follow-up process. When planning a cardiopulmonary rehabilitation program for individuals with ASD, upper extremity functional exercise capacity should also be comprehensively addressed, and an individualized treatment program should be structured in accordance with the findings obtained.