Endotel hücre kaynaklı koşullandırılmış besiyeri ve trombositten zengin plazmanın testis organotipik kültürlerinde spermatogonyal kök hücre proliferasyonu ve farklılaşması üzerine etkisi
Effect of endothelial cell-derived conditioned medium and platelet-rich plasma on spermatogonial stem cell proliferation and differentiation in testicular organotypic cultures
  1. Tez No: 1013160
  2. Yazar: İLAYDA YÜCEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLGÜN ÖKSEL, DOÇ. DR. MUZAFFER KATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Fertilite problemi toplumun yaklaşık %8-12'sini etkiler ve vakaların yaklaşık %50'si erkek kaynaklı faktörlere bağlıdır. Üç boyutlu testis organotipik kültür platformları, testis dokusunun intakt yapısını koruyarak testiküler mikroçevrenin devamlılığını sağlayan sistemlerdir. Bu platformlar, testislerinde sınırlı sayıda spermatogonyal kök hücre (SKH) bulunan yetişkin infertil hastalarda in vitro spermatogenezin indüklenmesini ve prepubertal kanser hastalarında fertilitenin korunmasını destekleyen umut verici deneysel yaklaşımlardır. Bu çalışmada, HUVEC koşullandırılmış besiyeri (HUVEC-KB), trombositten zengin plazma (PRP) ve bu iki yaklaşımın kombinasyonunun, üç boyutlu sıçan testis organotipik kültür sisteminde, SKH proliferasyon ve farklılaşmasına etkisi araştırıldı. 8-9 günlük Wistar albino sıçan testis parçaları agaroz temelli hava-sıvı interfaz (HSİ) kültür sistemi ile 6 hafta kültüre edildi. Kültürün 1, 3, 4 ve 6. haftalarda histomorfometrik ve immünohistokimyasal analizler ile in vitro spermatogenez değerlendirildi. Tüm gruplarda 6 hafta boyunca tübül alanında artış gözlenmiş olup, özellikle HUVEC-KB grubunda 4. ve 6. haftalarda tübül alanında belirgin artış saptanmıştır. Farkılaşmamış spermatogonyumlar içeren tübül yüzdesi PRP grubunda daha stabil bir profil izlenirken, HUVEC-KB ve HUVEC-KB+PRP gruplarında 4. haftada artış olmakla birlikte zamanla azalma gözlenmiştir. Spermatositler erken dönemde, özellikle 3. haftada HUVEC-KB ve HUVEC-KB+PRP grubunda kontrol grubuna göre daha yüksek bulunmuştur. Spermatosit varlığı, kontrol ve HUVEC-KB gruplarında 6 haftalık kültür süresince korunurken, HUVEC-KB+PRP grubunda 6. haftada spermatosit gözlenmemiştir. PRP grubunda ise düşük düzeyde SCP3(+) hücre varlığının 6 hafta boyunca devam ettiği gösterilmiştir. Kültüre edilen testis parçalarında ACR(+) post-mayotik hücre saptanmamıştır. Sonuç olarak, PRP kaynaklı faktörlerin SKH havuzunun korunmasında mikroçevreyi daha dengeli bir şekilde desteklediği ve HUVEC-KB kaynaklı faktörlerin yapısal büyüme ve mayotik aktivite üzerinde uyarıcı etkisinin bulunduğu gösterilmiştir. Elde edilen bulgular, testiküler mikroçevrenin karmaşık yapısını ortaya koymakta ve in vitro spermatogenezin desteklenmesi için daha optimize ve dengeli bileşenli kültür sistemlerine ihtiyaç olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Fertility problems affect approximately 8–12% of the population, and nearly 50% of cases are attributed to male-related factors. Three-dimensional testicular organotypic culture platforms preserve the intact architecture of testicular tissue and maintain the continuity of the testicular microenvironment. These systems represent promising experimental approaches for inducing in vitro spermatogenesis in adult infertile patients with limited spermatogonial stem cell (SSC) populations and for preserving fertility in prepubertal cancer patients. In this study, the effects of human umbilical vein endothelial cell-conditioned medium (HUVEC-CM), platelet-rich plasma (PRP), and their combination on SSC proliferation and differentiation were investigated in a three-dimensional rat testicular organotypic culture system. Testicular tissue fragments obtained from 8-9-day-old Wistar albino rats were cultured using an agarose-based air-liquid interface (ALI) system for 6 weeks. In vitro spermatogenesis was evaluated at weeks 1, 3, 4, and 6 using histomorphometric and immunohistochemical analyses. An increase in seminiferous tubule area was observed in all groups throughout the culture period, with a more pronounced increase in the HUVEC-CM group at weeks 4 and 6. The percentage of tubules containing undifferentiated spermatogonia showed a more stable profile in the PRP group, whereas a transient increase followed by a decline was observed in the HUVEC-CM and HUVEC-CM+PRP groups. Spermatocytes were found to be higher in the HUVEC-CM and HUVEC-CM+PRP groups at week 3 compared to the control group. The presence of spermatocytes was maintained throughout the 6-week culture period in the control and HUVEC-CM groups, whereas no spermatocytes were observed at week 6 in the HUVEC-CM+PRP group. In the PRP group, a low level of SCP3(+) cells persisted throughout the 6-week culture period. No ACR(+) post-meiotic cells were detected in the cultured testicular tissues. In conclusion, PRP-derived factors supported the maintenance of the spermatogonial stem cell (SSC) pool by providing a more balanced microenvironment, whereas HUVEC-CM- derived factors exerted a stimulatory effect on structural growth and meiotic activity. These findings highlight the complex nature of the testicular microenvironment and indicate the need for more optimized and balanced culture systems to support in vitro spermatogenesis.