Methimazole ve tirotropin-TSH'nın sıçan tiroid dokusu üzerine etkilerinin ışık ve elektronmikroskobik düzeylerinde incelenmesi
  1. Tez No: 8353
  2. Yazar: ÜLKÜ OZANSOY(URUBAY)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN GÜRSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
64 6. ÖZET Antitiroidik Bileşiklerin Tiroid Dokusu Üzerine Etkilerinin Işık ve Elektronmikroskobik Düzeylerinde İncelenmesi Tiroid hastalıklarının çevresel faktör ve antitiroid bileşiklere bağlı olan artışları, bir çok araştırıcı gibi bizi de bu konu üzerine eğilmeye yoneltmiştir. Antitiroidik bir bileşik olan methimazole ve tiroid stimüle edici hormon olan tirotropin-TSH' ın tiroid follikül epiteli üzerine etkileri ışık ve elektron mikroskobik seviyede incelenmiştir. Sıçanlarda her iki ilaç grubunun meydana getirdiği değişiklikler belirli süreler sonunda incelenmiştir. Her iki deney grubunda da ışık mikroskobi seviyesinde follikül epitel hücrelerinin boyutlarında değişiklikler, interfolliküler bağ dokusunda artış ve ödem görülmüştür. Tüm deney gruplarında ise elektronmikroskobik seviyede en belirgin harabiyet folliküler epitel hücreleri üzerinde olmuştur. Bu hücrelerin endoplazmatik retikulum sistemalarında genişlemeler, hücrelerin mikrovillus yapılarında düzensizlikler, yer yer silinip düzleşmeler tesbit edilmiştir. Kapiller endotel hücrelerinin sitoplazmalari yer yer incelmiş, interfolliküler bağ dokuda genişlemeler ve ödem gözlenmiştir. Bu etkiler daha ileri süreler içinde artış göstermiştir.65 Sonuç olarak araştırmada kullanılan ilaçların sıçanların tiroid dokularııda dejeneratif yapısal değişiklikler oluşturduğunu hücrelerin yassıdan prizmatiğe doğru değişiklikler gösterdiğini söyleyebiliriz. Bu durumun tiroid hormonu sentezinde bir düşüşe sebep olacağı buna karşılık TSH' da da bir artışın bekleneceğini göstermektedir. Bu çalışmanın amacı, tiroid dokusu değişimlerini morfolojik açıdan izlemek ve bu yönde literatüre katkı da bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
66 7. SUMMARY Investigation on the Thyroid Tissue Subjected to Antithyroid Compounds at Light and Electron Micro scopical Levels The increase in thyroid diseases due to environ mental factors and antithyroid compounds has led us to consider this subject. The effects of methimazole, an antithyroidic com pound and thyroid stimulating hormone thyrothyropin-TSH on the thyroid follicular epithelium have been examined at light and electron microscopical leves» fhe changes brought about in rats by both groups of drugs have been studied at definite periods of time. Changes in the sizes of follicular epithelial cells, increase in the interf ollicular connective tissue and oedema have been noted in both experimental groups at light microscopical level. At electron microscopical level, the most marked damage in all the experimental groups was observed to be in follicular epithelial cells. Enlargement in the cisternae of the endoplasmic reticu lum and irregularities in the structures of the micro villi of these cells, occasional discontinued flattening were observed. The cytoplasms of the capillary endothelial cells became finer from place to place, and enlargements in67 the in t erf olucular connective tissue and oedema were observed. These effects increased later on, îh conclusion,, we can say that the drugs used in this work brought about degerative alterations in the thyroid tissues of rats and the cells displayed changes from «quamous to prismal structures such as state may cause a decrease in the synthesis of thyroid hormones in cotrast to an increase in TSH. The aim of this work is to study the changes in the thyroid tissue from the morphological points of view and contributes to litejrature in this direction.