Ahvâl-i Şahsiyye hükümlerinde kırâat farklılığının etkisi
Ahvâl-i Şahsiyye hükümlerinde kirâat farkliliğinin etkisi
- Tez No: 1013166
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHA NAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
Özet
Kur'ân-ı Kerîm'in farklı kıraatlerle okunması, İslam hukukunun birçok alanında olduğu gibi ahvâl-i şahsiyye hükümlerinde de önemli fıkhî görüş farklılıklarının ortaya çıkmasına zemin hazırlamıştır. Kıraat farklılıkları, âyetlerin lafız ve anlam boyutlarında meydana gelen çeşitlilik sayesinde fakihlerin farklı yorumlar geliştirmelerine ve bu doğrultuda çeşitli hükümlere ulaşmalarına imkân tanımıştır. Bu çerçevede ortaya çıkan fıkhî ihtilâflar, özellikle ahvâl-i şahsiyye ile ilgili meselelerde daha belirgin bir şekilde kendini göstermektedir. İslam hukukunda merkezi bir konuma sahip olan ahvâl-i şahsiyye; evlilik, boşanma, iddet, nesep, süt hısımlığı ve miras gibi bireyin ailevi ve şahsî durumunu düzenleyen temel bir hukuk alanını ifade etmektedir. Günümüzde aile hukuku açısından büyük önem taşıyan bu alanın, kıraat farklılıkları bağlamında ele alınması, hem klasik fıkhî birikimin daha iyi anlaşılmasına hem de güncel problemlerin değerlendirilmesine katkı sağlamaktadır. Bu ihtiyaç, çalışmanın temel hareket noktasını oluşturmaktadır. Bu çalışma; giriş, üç bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışmanın konusu, amacı, yöntemi ve kullanılan kaynaklar hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde ahvâl-i şahsiyye, fıkıh, kıraat ve ihtilâf kavramları ele alınmış; ikinci bölümde fıkhî ihtilâfların sebeplerinden bazıları incelenmiş; üçüncü bölümde ise ahvâl-i şahsiyye hükümlerinde kıraat farklılıklarının etkisi sonucunda ortaya çıkan fıkhî görüşler detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Bu bölümde, örnekler ele alınırken öncelikle ilgili âyet zikredilmiş, ardından kıraat imamlarının söz konusu âyete dair farklı okuyuşları ortaya konmuş; sonrasında bu farklı okuyuşların doğurduğu fıkhî hükümler açıklanarak elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The recitation of the Holy Qur'an in different qirâ'ât (Qur'anic recitations) has paved the way for the emergence of significant fiqh views concerning the provisions of civil status law, just as it has in many other areas of Islamic law. Differences in qirâ'ât have enabled jurists, through the resulting variation in the word structure and meaning of the verses, to develop nuanced and diverse interpretations of the Qur'an text. Accordingly, these interpretive differences have led to the derivation of various legal rulings in Islamic law. Within this framework, the resulting juristic disagreements become particularly evident in issues related to civil status law. In Islamic law, civil status law, which occupies a central position, refers to a fundamental legal domain regulating an individual's family relations and personal status, including marriage, divorce, waiting period ('iddah), lineage, milk kinship, and inheritance. In contemporary family law, this field holds significant importance, and its examination within the context of qirâ'ât variations contributes both to a deeper understanding of the classical juristic heritage and to the assessment of contemporary fiqh issues. This need forms the central point of departure for the study. This study is structured into an introduction, three main chapters, and a conclusion. The introduction outlines the subject matter, purpose, methodology, and sources employed in the study. The first chapter examines the concepts of civil status laws, fiqh, qirâ'ât (Qur'an recitation), and legal disagreement. The second chapter examines some of the causes of juristic differences. The third chapter provides a detailed analysis of the juristic opinions that emerge as a result of the impact of qirâ'ât variations on the rulings of civil status law. In this section, the relevant verses are first cited when presenting the examples, followed by the identification of the different readings of the qirâ'ât imams regarding the respective verses. Subsequently, the juristic provisions arising from these variant readings are explained, and the resulting conclusions are evaluated.