Presentation of space in modern poetry: William Carlos Williams and Arthur Symons's selected poems
Modern şiirde mekanın tasviri: William Carlos Williams ve Arthur Symons'un seçili şiirleri
- Tez No: 1013167
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ALTINDİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, English Language and Literature, American Culture and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Modernizm edebi akımları da kapsayan birçok alanı içeren geniş çaplı bir terimdir ve Fütürizm, Dışavurucumluk, Dadacılık ve Gerçeküstülücük gibi sanat akımları ile Simgecilik ve İmgecilik tarafından şekillendirilmiştir. Modernizm yirminci yüzyılın başlarındaki edebiyatta bilinç akışı, dağılma ve serbest şiir ile ilgilenir. Bu perspektif içinde, sosyal bilimlerde mekân, edebiyattaki modern meseleleri oluşturur. Mekân, konum, yer ve zaman olmak üzere üç durumdan oluşan bir boyut olarak kabul edilir. Bu bağlamda, Henri Lefebvre'in Mekânın Üretimi, Gaston Bachelard'ın Mekân'nın Poetikası ve Edward Soja'nın Üçüncü Mekân'ı modern şiire yeni boyutlar kazandırır. Amerikan modernist şiirinin önde gelen figürlerinden biri olan William Carlos Williams, Amerikan modernist şiirinde farklı bir şiirsel tarz oluşturur. Şiirlerinde Williams, mekânsal bakış açısı bakımından bir nesne şairi olarak nesnelere odaklanır. Ayrıca, şiiri kentsel manzaraları, insan figürlerini ve nesneleri kapsar ve anlayışı sayesinde canlı görüntüler sunar. Diğer taraftan, modern İngiliz şair olarak Arthur Symons, yüzyıl sonu Avrupasında ara mekânları Simgecilik akımı aracılığıyla tasvir eder. Bu bağlamda, bu çalışma, Williams ve Symons'un şiirleri aracılığıyla şiirleri yeni bir boyutta yorumlayarak mekânsal kavram çerçevesinde modern şiire iliştirilmiş imgeleri açığa çıkarmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Modernism is a broad term that encompasses many fields including literary movements and shaped by artistic movements, such as Futurism, Expressionism, Dadaism and Surrealism as well as Symbolism, Imagism. Modernism concerns with stream-of-consciousness, fragmentations and free verse in the early twentieth century literature. Within this perspective, space in the social sciences account for modern issue in literature. Space is considered as a dimension that is consisted of three aspects: position, place and time. In this respect, Henri Lefebvre's Production of Space, Gaston Bachelard's The Poetics of Space, and Edward Soja's Thirdspace contribute new dimensions to modern poetry. William Carlos Williams, one of the prominent figures of American modernist poetry, constitutes different poetic style in American modernist poetry. In his poetry, Williams focuses on objects as an objectivist poet in terms of spatial perspective. Moreover, his poetry covers urban landscapes, human figures and objects that offer vivid images through his understanding. On the other hand, Arthur Symons as a modern British poet peresents liminal spaces of fin de siècle Europe through Symbolist movement. In this sense, this study aims to uncover images embedded in modern poetry through Williams and Symons' poems within the framework of spatial concept by commenting poems in the new dimension.