Çevresel Kuznets Eğrisi Hipotezinin E7 ülkeleri için panel veri modelleri ile analizi
The analysis of the environmental Kuznets Curve Hypothesis for the E7 countries using panel data models
- Tez No: 1013165
- Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT DUMRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Doğal kaynaklar sağladığı enerji, toprak gibi olanaklarla ekonomik büyümenin önemli faktörleri arasında yer almaktadır. Doğal kaynakların üretim faaliyetlerinde kullanılması çevresel sorunlara da yol açmaktadır. Çevresel kirliliğin neden olduğu olumsuz etkileri azaltabilmek için uluslararası düzeyde alınan önlemler arasında ekonomik faaliyetlere yönelik düzenlemeler de bulunmaktadır. Ekonomilerin büyüme faaliyetleri ile çevre kirliliği arasındaki ilişkiyi, sahip olduğu geniş literatür nedeniyle, Çevresel Kuznets Eğrisi (ÇKE) hipotezi çerçevesinde analiz etmek uygun bir yöntem olacaktır. Hipoteze göre; ekonomik büyümenin başlangıç aşamalarında çevresel kirlilik artmakta, kişi başına düşen gelirde bir eşik düzeye ulaşıldıktan sonra kişi başı gelir düzeyi artarken çevresel kirlilik azalmaktadır. Çalışmanın amacı, E7 ülkelerinde ÇKE hipotezini güncel verilerle analiz ederek, makroekonomik göstergelerdeki değişimlerin çevresel kirlilikle ilişkisini gözlemlemektir. Bu çalışma, ele alınan dönem bakımından ve kullanılan kontrol değişkenlerinin diğer değişkenlerle korelasyonunu ortaya çıkarmak açısından önem arz etmektedir. 1990–2023 dönemi yıllık verilerinin kullanıldığı çalışmada, Westerlund (2007) eşbütünleşme testi ve alternatif bir yöntem olarak Panel ARDL yöntemi kullanılmıştır. Sonuçlara göre, karbondioksit emisyonu ile gelir dağılımı, enerji tüketimi ve nüfus artış oranı arasında uzun dönemli bir ilişkiye rastlanmamıştır. Literatürde çalışmanın sonucuyla uyumlu sonuçlar mevcut olmakla birlikte, genel kanı uzun dönemli ilişki bulunması yönündedir. Çalışmada ÇKE hipotezi, sağlamlaştırılmış ve doğrulanmış tahmin yöntemlerinin kullanılması sonrası desteklenmemiş ve farklı bir çıktı sunarak literatüre katkıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Natural resources are one of the most important factors in economic, as they encompass opportunities such as energy, soil. The use of natural sources in production activities causes environmental degradation. To mitigate the negative effects caused by environmental pollution, measures are being taken at the international level also include measures to regulate economic activity. The Environmental Kuznets Curve (EKC) hypothesis, with its extensive literature, is an appropriate method for analyzing the relationship between economic growth and environmental pollution According to this hypothesis, environmental pollution increases at the initial stage of economic growth; once a threshold level of per capita income is reached, it decreases as per capita income continues to rise. Using updated data, this study evaluates the EKC hypothesis in E7 countries to assess the relationship between macroeconomic indicators and environmental pollution. This study is significant the period under discussion and for demonstrating the correlation between the employed control and other variables. In the study, which employed data from the 1990-2023 annual period, the Westerlund (2007) cointegration and the panel ARDL method were used. According to the results, no long-term relationships were found between carbon dioxide emissions and income, the GINI coefficient, energy consumption, and the population growth rate. While some literature consistent with these results, the general consensus supports a long-term relationship. Following the use of boostrapping and validated estimation methods, the hypothesis was not supported in this study and contributed to the literature by presenting a different output.