Sanal gerçeklik teknolojisinin iletişim dinamikleri ve kullanıcı deneyimi üzerine etkisi: E-spor uygulamaları
The impact of virtual reality technology on communication dynamics and user experience: The case of e-sports applications
  1. Tez No: 1013169
  2. Yazar: FATMA EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA ÖCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın temel amacı, sanal gerçeklik tabanlı dijital spor uygulamalarının kullanıcıların iletişim biçimleri, etkileşim pratikleri ve akış deneyimi üzerindeki etkilerini bütüncül bir şekilde ortaya koymak ve ilgili literatüre teorik ve uygulamalı düzeyde katkı sunmaktır. Bu kapsamda, amaçlı örneklem yöntemi doğrultusunda VR tabanlı e-spor oyunlarıyla etkileşimde bulunan 39 katılımcı belirlenmiş ve bu katılımcılardan yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla nitel veri toplanmıştır. Toplanan veriler tematik içerik analizi yöntemiyle yeniden incelenmiş; elde edilen yanıtlar doğrultusunda kullanıcıların VR deneyimlerini şekillendiren temel temalar belirlenmiştir. Analizler sonucunda, VR tabanlı e-spor deneyimlerinde akış (flow) hissinin, zaman algısının değişmesinin, sürükleyiciliğin (immersion) ve sanal varlık hissinin (presence) kullanıcı deneyimini derinden değiştirebilecek nitelikte olduğu görülmüştür. Ayrıca, VR ortamlarının sosyal etkileşimi hem destekleyen hem de sınırlayan yönlerinin olduğu ile rekabet, eğlence, gerçeklik algısı ve iletişim biçimlerinin VR bağlamında yeniden biçimlendiği anlaşılmıştır. Araştırmanın bulguları, VR tabanlı e-spor uygulamalarının yalnızca bir oyun deneyimi sunmakla kalmayıp, aynı zamanda kullanıcıların dijital iletişim pratiklerini reforme eden, yeni etkileşim biçimleri üreten ve sanal topluluk yapılarını etkileyen bir platform haline geldiğini göstermektedir. Bu sonuçlar doğrultusunda, VR teknolojilerinin iletişim çalışmalarında giderek artan önemine ve gelecekteki araştırmalara yön verecek özelliğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to holistically examine the effects of virtual reality (VR)-based digital sports applications on users' communication patterns, interaction practices, and flow experiences, and to provide both theoretical and practical contributions to the related literature. In this context, 39 participants who actively engage with VR-based e-sports games were selected through purposive sampling, and qualitative data were collected using a semi-structured interview form. The collected data were re-analyzed through thematic content analysis, and core themes shaping users' VR experiences were identified based on participant responses. The analyses revealed that the sense of flow, altered perception of time, immersion, and sense of presence in VR-based e-sports environments significantly transform the user experience. Additionally, VR settings were found to both support and constrain social interaction, while elements such as competition, enjoyment, perceived realism, and communication practices were reshaped within the VR context. The findings indicate that VR-based e-sports applications are not merely gaming experiences but dynamic platforms that reform users' digital communication practices, generate new modes of interaction, and influence the structure of virtual communities. These results highlight the growing importance of VR technologies in communication studies and their potential to guide future research in this field.