گرمايش پلاسماي توكامك توسط امواج برنشتاين الكتروني
TOKAMAK PLAZMASININ ELEKTRON BERNTEIN DALGALARI KULLANILARAK ISITILMASI
- Tez No: 1013181
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMOUD MOSLEHI FARD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Farsça
- Üniversite: Islamıc Azad Unıversıty
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, plazma fiziği ve nükleer füzyonun temel kavramları incelenmiş; tokamak gibi bir sistemde farklı yöntemlerle plazma ısıtmasının nasıl gerçekleştirilebileceği ele alınmıştır. Çeşitli yöntemler arasından, elektron Bernstein dalgalarının üretilmesi, tokamak içerisindeki mod dönüşümünün nasıl gerçekleştiği ve bu dalgaların plazma merkezine nasıl yayıldığı incelenmiştir. Elektron Bernstein dalgaları ile plazma ısıtma yöntemi; farklı tokamaklarda, normal dalganın geliş açısı, yoğunluk vb. çeşitli parametreler dikkate alınarak araştırmacılar tarafından deneysel olarak incelenmiştir. Bu çalışmada, ω = 2ωc değerleri için Bernstein dalgası frekansına ilişkin teorik parametreler ve elektrostatik dalgaların büyüme oranı hesaplanmıştır. ω = nωc frekansları da dikkate alınarak dispersiyon grafikleri ve yayılma modları çizilmiştir. Grafiklerin incelenmesi, tokamak plazmasının ısıtılmasının daha yüksek frekanslarda ve bunların harmoniklerinde gerçekleştiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study the principal concepts of plasma physics and nuclear fusion are investigated for heating of the plasma system such as tokamak by different methods.among different methods, the production of electron Bernstein waves and its conversion modes in tokamak plasma are studied and also propagation of this wave to reach the core of plasma. The plasma heating by electron Bernstein waves is studied experimentally by some researchers in some tokamaks with respect to several parameters such as incident angle of ordinary wave, plasma density and ... . In this theoretical work we calculated the growth rate of electrostatic waves by considering the parameters related to frequency for ω = 2ωc . By introducing ω = nωc we plot the dispersion profiles and propagation modes. Investigation of profiles show that tokamak plasma heating can be occurred in the high range frequency and its harmonics .