Rat modeli üzerinde periferik sinir yaralanmalarında adinize edilen yağdan elde edilen stromal vasküler fraksiyon ve eksozom uygulamalarının sinir rejenerasyonuna etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of stromal vascular fraction obtained from adinized fat and exosome applications on nerve regeneration in peripheral nerve injuries in rat model
  1. Tez No: 1013182
  2. Yazar: KAAN DERİNDERE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİH KAVUNCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, rat siyatik sinir yaralanma modelinde adipoz doku kaynaklı mezenkimal kök hücre eksozomları, Adinizasyon yöntemiyle elde edilen stromal vasküler fraksiyon (SVF) ve bu iki modaliteyi kombine eden tedavi yaklaşımlarının periferik sinir rejenerasyonu üzerindeki etkilerini fonksiyonel, elektrofizyolojik ve histomorfolojik yöntemlerle karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 32 adet 8 haftalık (250-300 gr) Wistar albino ratı kullanıldı. Ratlar dört gruba ayrıldı: Grup 1 (n=8) primer onarım + serum fizyolojik (SF), Grup 2 (n=8) primer onarım + eksozom, Grup 3 (n=8) primer onarım + SVF, Grup 4 (n=8) primer onarım + SVF + eksozom kombinasyonu. Tüm ratlarda sağ siyatik sinir transeksiyonu yapılarak 10-0 ethilon ile primer onarım gerçekleştirildi. Tedavi ajanları koaptasyonun proksimal ve distaline implante edildi. Eksozomlar, rat adipoz doku kaynaklı mezenkimal kök hücrelerden ultrasantrifügasyon yöntemiyle izole edildi. SVF, Adinizer cihazı kullanılarak mekanik mikronizasyon ve santrifügasyon ile elde edildi. Değerlendirme yöntemleri olarak; Siyatik Fonksiyon İndeksi (SFI) ile fonksiyonel değerlendirme (1., 2. ve 3. haftalarda), elektromiyografi (EMG) ile elektrofizyolojik değerlendirme (8. hafta sonunda), hematoksilen-eozin, TUNEL ve immünohistokimyasal boyamalarla histomorfolojik değerlendirme yapıldı. Takip süresi 8 hafta olarak belirlendi. Bulgular: Fonksiyonel değerlendirmede, SVF + eksozom kombinasyon grubu (Kırmızı grup) en yüksek iyileşmeyi gösterdi (44.16 puanlık SFI artışı) ve 3. haftada pozitif SFI değerine ulaşan tek grup oldu (+20.22 ± 26.36). Eksozom grubu (Yeşil grup) orta düzeyde iyileşme gösterirken (+31.39), primer onarım grubu (Mavi grup) en az iyileşme gösterdi ve kötüleşme eğilimi sergiledi (-8.12). Tekrarlı ölçümlerde iki yönlü varyans analizi, grup (F=5.22, p=0.006), zaman (F=7.87, p=0.001) ve grup × zaman etkileşiminin (F=2.50, p=0.034) istatistiksel olarak anlamlı olduğunu gösterdi. Elektrofizyolojik değerlendirmede, hem SVF hem de eksozom gruplarında bileşik kas aksiyon potansiyeli (CMAP) amplitüdleri ve sinir iletim hızları kontrol gruplarına göre belirgin şekilde arttı. Histomorfolojik değerlendirmede, tedavi gruplarında miyelinli akson sayıları, miyelin kalınlığı ve akson çapı ölçümlerinde anlamlı iyileşmeler gözlendi. İmmünohistokimyasal analizlerde, eksozom ve SVF gruplarında S100 ve nörofilaman ekspresyonlarında artış tespit edildi. TUNEL boyaması ile apoptotik hücre sayısının tedavi gruplarında azaldığı belirlendi. Sonuç: Bu çalışma, adipoz doku kaynaklı eksozomlar ve Adinizasyon yöntemiyle elde edilen SVF'nin periferik sinir rejenerasyonunda etkili ve güvenli alternatif tedavi modaliteleri olduğunu göstermiştir. Özellikle SVF ve eksozom kombinasyonunun üstün fonksiyonel, elektrofizyolojik ve histomorfolojik sonuçlar sağlaması, bu iki modaliteyi birlikte kullanmanın sinerjistik etkilerini ortaya koymaktadır. Eksozomların miRNA transferi, anti-inflamatuar modülasyon ve Schwann hücre proliferasyonu üzerindeki etkileri; SVF'nin ise heterojen hücre kompozisyonu, nörotrofik faktör sekresyonu ve anjiyojenik faktör salınımı ile rejeneratif etkinlik gösterdiği düşünülmektedir. Bu bulguların klinik uygulamaya geçirilmesi, periferik sinir yaralanmalarının tedavisinde önemli bir ilerleme sağlayabilir ve otogreft ihtiyacını azaltarak hasta morbiditesi ve tedavi maliyetlerini düşürebilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to functionally, electrophysiologically, and histologically evaluate the effects of adipose tissue-derived stromal vascular fraction (SVF), mesenchymal stem cell exosomes, and combined treatment approaches on peripheral nerve regeneration in a rat sciatic nerve injury model. Materials and Methods: Thirty-two Wistar albino rats were used and divided into four groups: Group 1 (n=8) primary repair + saline (control), Group 2 (n=8) primary repair + exosome application, Group 3 (n=8) primary repair + SVF obtained through adinization, Group 4 (n=8) primary repair + combined SVF and exosome. Right sciatic nerve transection was performed in all rats, followed by primary repair using 10-0 ethilon sutures under loupe magnification. Exosomes were isolated from rat adipose tissue-derived mesenchymal stem cells using ultracentrifugation. SVF was obtained through mechanical micronization using the adinizer method. Animals were followed for 8 weeks. Functional evaluation was performed using the Sciatic Functional Index (SFI), electrophysiological assessment included compound muscle action potential (CMAP) and nerve conduction velocity measurements, and histological evaluation included hematoxylin-eosin, TUNEL, and immunohistochemical staining (S-100, BDNF, GDNF). Results: At the end of the 8-week follow-up, the SVF+Exosome combination group (Red group) showed the highest functional recovery (SFI: from -23.94±25.70 to +20.22±26.36, a +44.16 point increase) and was the only group to achieve positive SFI values. The exosome group (Green group) showed moderate improvement (SFI: from -41.51±20.62 to -10.12±31.78, a +31.39 point increase), while the primary repair group (Blue group) showed the least improvement with a deterioration trend (-8.12 point change). Two-way ANOVA revealed statistically significant effects for group (p=0.006), time (p=0.001), and group×time interaction (p=0.034). Electrophysiological evaluation showed significantly increased CMAP amplitudes and nerve conduction velocities in both SVF and exosome groups compared to control groups. Histological analysis revealed marked improvements in myelinated axon counts, myelin thickness, and axon diameter measurements in treatment groups. Immunohistochemical evaluation demonstrated increased S-100, BDNF, and GDNF expression in treatment groups. TUNEL staining revealed decreased apoptotic cell counts in treatment groups. Conclusion: This study demonstrated that adipose tissue-derived SVF and exosome-based therapies are effective and safe alternative treatment modalities for peripheral nerve regeneration. Particularly, the combination of SVF and exosomes showed synergistic effects, achieving the highest functional, electrophysiological, and histological recovery. Exosomes demonstrated regenerative efficacy through miRNA transfer, anti-inflammatory modulation, and effects on Schwann cell proliferation; while SVF showed effectiveness through heterogeneous cell composition, neurotrophic factor secretion, and angiogenic factor release. Clinical translation of these findings could represent a significant advancement in the treatment of peripheral nerve injuries, potentially reducing autograft requirements and decreasing patient morbidity and treatment costs. However, successful translational processes require standardization, development of controlled release systems, and comprehensive clinical studies.