Doksorubisin ile kardiyotoksisite oluşturulan ratlarda rosemary yağının antioksidan parametreler ve kardiyak biyobelirteçler üzerine etkileri
Effects of rosemary oil on antioxidant parameters and cardiac biomarkers in rats with doxorubicin-induced cardiotoxicity
  1. Tez No: 1013202
  2. Yazar: ABDULLAH BİLİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ULUIŞIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, doksorubisin ile kardiyotoksisite oluşturulan ratlarda rosemary yağının antioksidan parametreler ve kardiyak biyobelirteçler üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada toplam 32 adet sağlıklı, erişkin, erkek Wistar Albino rat kullanıldı. Kontrol grubuna herhangi bir uygulama yapılmadı. Rosemary grubuna çalışmanın başlangıcından itibaren iki hafta boyunca her gün oral yolla 200 mg/kg Rosemary yağı verildi. Doksorubisin grubuna kardiyotoksisite oluşturmak amacıyla çalışmanın 4. gününden itibaren iki hafta boyunca üç günde bir intraperitoneal yolla 4 mg/kg dozunda doksorubisin uygulandı. Doksorubisin+Rosemary grubuna ise çalışmanın başlangıcından itibaren iki hafta boyunca her gün oral yolla 200 mg/kg rosemary yağı verildi. Buna ek olarak, çalışmanın 4. gününden itibaren iki hafta boyunca üç günde bir intraperitoneal yolla 4 mg/kg dozunda doksorubisin uygulandı. Çalışma sonunda kan örneklerinde MDA, GSH, SOD, LDH, Troponin I, AST, ALT ve CK-MB düzeyleri belirlendi. Kalp dokusu örneklerinde ise MDA, GSH ve SOD düzeyleri belirlendi. Bu çalışmada, doksorubisin uygulanan grupta plazma ve kalp dokusu MDA düzeylerinin kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde arttığı gözlemlenmiştir (p<0,05). Doksorubisin ile kardiyotoksisite oluşturulan ratlara rosemary yağı uygulamasının plazma ve kalp dokusu MDA düzeylerini doksorubisin uygulanan gruba kıyasla önemli oranda azalttığı belirlenmiştir (p<0,05). Çalışmamızda doksorubisin uygulanan grupta hem plazma hem de kalp dokusu GSH ve SOD düzeylerinin kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı şekilde azaldığı gözlemlenmiştir (p<0,05). Doksorubisin ile birlikte rosemary yağı uygulanan grupta ise plazma GSH düzeyinin yalnızca doksorubisin uygulanan gruba kıyasla anlamlı oranda arttığı belirlenmiştir (p<0,05), plazma SOD aktivitesi ise istatistiksel olarak benzer bulunmuştur. Doksorubisin ile kardiyotoksisite oluşturulan ratlara rosemary yağı uygulanan grupta, yalnızca doksorubisin uygulanan gruba kıyasla kalp dokusu GSH düzeyinin istatistiksel olarak benzer olduğu, kalp dokusu SOD düzeyinin ise önemli derecede daha yüksek olduğu belirlenmiştir (p<0,05). Bu çalışmada, doksorubisin ile kardiyotoksisite oluşturulan grupta plazma LDH, Troponin I, AST, ALT ve CK-MB düzeylerinin kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde arttığı gözlemlenmiştir (p<0,05). Doksorubisin ile oluşturulan kardiyotoksisite modelinde rosemary yağı uygulamasının doksorubisine bağlı olarak artış gösteren plazma LDH, Troponin I, AST, ALT ve CK-MB düzeylerini istatistiksel olarak önemli oranda azalttığı ortaya koyulmuştur (p<0,05). Elde edilen bulgular, rosemary yağının antioksidan özellikleri aracılığıyla doksorubisin kaynaklı oksidatif stresi ve kardiyak hasarı azaltabileceğini göstermektedir. Bu sonuçlar doğrultusunda, rosemary yağının doksorubisine bağlı gelişen kardiyotoksisiteye karşı potansiyel bir koruyucu etkiye sahip olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effects of rosemary oil on antioxidant parameters and cardiac biomarkers in rats with doxorubicin-induced cardiotoxicity. A total of 32 healthy adult male Wistar Albino rats were used in the study. No treatment was applied to the control group. The rosemary group received 200 mg/kg rosemary oil orally every day for two weeks starting from the beginning of the study. In order to induce cardiotoxicity, the doxorubicin group was administered doxorubicin at a dose of 4 mg/kg intraperitoneally every three days for two weeks starting from the 4th day of the study. The doxorubicin + rosemary group received 200 mg/kg rosemary oil orally every day for two weeks starting from the beginning of the study. In addition, doxorubicin at a dose of 4 mg/kg was administered intraperitoneally every three days for two weeks starting from the 4th day of the study. At the end of the study, MDA, GSH, SOD, LDH, Troponin I, AST, ALT and CK-MB levels were determined in blood samples. In heart tissue samples, MDA, GSH, and SOD levels were measured. In this study, it was observed that plasma and heart tissue MDA levels were significantly increased in the doxorubicin-treated group compared to the control group (p<0,05). Administration of rosemary oil to rats with doxorubicin-induced cardiotoxicity significantly reduced plasma and heart tissue MDA levels compared to the doxorubicin-treated group (p<0,05). In our study, it was observed that both plasma and heart tissue GSH and SOD levels were significantly decreased in the doxorubicin-treated group compared to the control group (p<0,05). In the group treated with both doxorubicin and rosemary oil, plasma GSH levels were found to be significantly increased compared to the doxorubicin-treated group (p<0,05), while plasma SOD activity was statistically similar. In the group receiving rosemary oil along with doxorubicin, it was determined that heart tissue GSH levels were statistically similar compared to the doxorubicin-treated group, whereas heart tissue SOD levels were significantly higher (p<0,05). In this study, plasma LDH, Troponin I, AST, ALT, and CK-MB levels were significantly increased in the doxorubicin-induced cardiotoxicity group compared to the control group (p<0,05). In the cardiotoxicity model induced by doxorubicin, administration of rosemary oil significantly reduced the elevated plasma LDH, Troponin I, AST, ALT, and CK-MB levels caused by doxorubicin (p<0,05). The findings obtained indicate that rosemary oil may reduce doxorubicin-induced oxidative stress and cardiac damage through its antioxidant properties. In line with these results, it is suggested that rosemary oil may have a potential protective effect against doxorubicin-induced cardiotoxicity.