Türkiye ve civarı ikliminin bölgesel bir iklim modeliyle simülasyonu: Yüzey koşullarına duyarlılık
Climate simulation of Turkey and its neighborhood by regional climate model: Sensitivy of surface conditions
  1. Tez No: 101324
  2. Yazar: BARIŞ ÖNOL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YURDANUR S. ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Meteoroloji, Meteorology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Bu çalışmada bölgesel bir iklim modeli (RegCM2) kullanılarak Türkiye ve civan için duyarlılık deneyleri yapılmıştır. Modelin koşturulması için seçilen zaman aralığı Aralık 1985'ten Kasım 1986'ya kadar olan 1 yıllık süredir. Model alam olarak batıda Balkanlar ve İtalya'nın bir kısmı, doğuda Türkiye'nin tamamını alacak şekilde Hazar Denizine kadar olan kısımi güneyde Doğu Akdeniziin tamamı ve kuzeyde Karadenizi içine alacak şekilde seçilmiştir. Modelin koşturulması sonrası modelin güvenirliğinin test edilmesi açısında 500 hPa jeopotansiyel yükseklik çıktıları ECMWF verileri ile karşılaştırılarak analiz edilmiştir. Bu analizler mevsimlik ortalamalar düzeyinde yapılmıştır. Bu analiz hem genel taraflılığın belirlenmesi hem de St-t testinin uygulanmasıyla ortaya çıkmıştır. Bu da çalışmalar göstermiştir ki model, ECMWF verilerinden elde edilen mevsimlik bazdaki genel paternleri iyi temsil etmektedir. Bu sonuç model doğru sonuçlar ürettiğinin göstergesidir. Bunun dışında GAP bölgesi için duyarlılık deneyleri yapılmıştır. Bu bölge yüzey koşullarının duyarlılığının test edilmesine uygunluğu açısında önemli bir bölgedir. Bölgenin yüzey koşullan kurak ve çöl alanından bataklık ve sulak alana değiştirilmiş, model bu şekilde koşturulmuştur. Daha sonra yüzey koşullan değiştirilmemiş referans modelinin çıktılan ile karşılaştırmalar yapılmıştır. Bu karşılaştırmalar da sadece yağışdaki değişimler mercek altına alınmıştır. Özellikle ilkbahar mevsiminde toplam yağışta %20'lere varan artışlar gözlenmiştir. Yine sonbahar mevsiminde de %15'e varan artışlar gözlenmiştir. Sadece kış mevsiminde belirgin bir değişim gözlenmemiştir. Yağışdaki değişimler yüzey koşullan değiştirilen bölgenin kuzey doğusunda oluşmaktadır. Bunun sebebi ise sistemlerin genel hareketinin batılı olmasıdır. Bu sonucu 700 hPa seviyesindeki akım çizgilerine bakarak da anlıyabiliyoruz. Bu sebepten GAP bölgesi üzerinde nem kazanan hava kütlesinin daha kuzeydoğudaki dağlık ve yüksek bölgeye yağış bırakması fiziksel da olarak kabuledilebilir bir yorumdur. Zamanın sınırlı ve hesaplama olanaklarının kısıtlı olması nedeniyle diğer değişkenlerin analiz ve bu konuya ilişkin başka testler yapılamamıştır. ıx
Özet (Çeviri)
CLIMATE SIMULATION OF TURKEY AND ITS NEIGHBORHOOD BY REGIONAL CLIMATE MODEL: SENSIVTTY OF SURFACE CONDITIONS SUMMARY In this study, sensitivity studies are performed for Turkey and its environ by using a regional climate model (RegCM2). Time interval for the model run is total of one year, from December 1985 to November 1986. The model domain is from Italy to Caspian Sea in west-east direction and from northern Africa to north of the Black Sea in south-north direction. Model runs for control case are compared with ECMWF analysis in terms of 500 mb geopotential heights. Student-t test is used in these comparisons. Based upon these, the climate model simulates fairly good the seasonal variability of circulation patterns. For the anamoly runs, sensitivity experiments are done for changes of surface conditions of GAP (Southeastern Anatolian Project) region of Turkey. Two different scenarios by changing the surface wetness are performed: dry case and wet case. Comparison of these two runs shows that 20% increase in precipitation in spring is found in the wet case run. For fall only 15% precipitation increase is yielded by the model runs. The winter precipitation is not changed by the wet surface condition runs. The increases in precipitation is mainly found in the high regions of northeastern part of the GAP region. This maybe due to having westerly flows in general. This can be easily seen from the streamlines at 700 mb geopotential height charts. Analysis of other variables and different scenarios are performed due to time limitation and computer facilities.