Yüksek mukavemetli özel tuğlalardan yapılmış duvarlarda kayma dayanımı
The Shear strenght of walls made of special high-strength masonry units
- Tez No: 101323
- Danışmanlar: PROF.DR. FARUK KARADOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
YÜKSEK MUKAVEMETLİ ÖZEL TU?LALARDAN YAPILMIŞ DUVARLARDA KAYMA DAYANIMI ÖZET Ülkemizde, gerek kırsal kesimlerde gerekse kentlerde inşaa edilen yapıların önemli bir kısmı yığma yapılardan meydana gelmektedir. Yığma yapıların davranışlarının incelenmesi üzerine daha çok araştırma yapılması gereklidir. Türkiye'nin sismik olarak aktif bir bölgede bulunması dolayısı ile bu araştırmaların, yığma yapıların yatay yükler altındaki davranışlarının anlaşılması konusunda yoğunlaşmasının önemli olduğu görülmektedir. Bu çalışmada yüksek mukavemetli özel tuğlalardan üretilmiş duvarların, düzlemleri içerisindeki yatay yükler altında kayma dayanımları incelenmiştir. Î.T.Ü. Yapı ve Deprem Mühendisliği Laboratuan'nda, 755 mm x 755 mm x 120 mm boyutlarında 40 adet duvar numunesi, ASTM C 1391-81 standartında tanımlanan deney tekniği kullanılarak denenmiştir. Duvar numuneleri göçmeye kadar zorlanmış ve doğrusal olmayan bölgede kayma dayanımlarının ve duvar kesitlerinin kayma rijitliklerinin değişimi saptanmıştır. Tuğla duvar numunelerinin kayma rijitliklerinin bilinmesi, yığma duvarların ve dolgu duvarların, iki eksenli gerilme halindeki davranışlannın modellenmesi açısından gereklidir. Bu tezin konusu olan deney çalışması, İ.T.Ü. Yapı ve Deprem Laboratuan'nda yatay ve düşey yük taşıyıcı yığma duvarlar ve yığma dolgu duvarlar üzerine sürdürülmekte olan araştırmaların bir parçasıdır ve amaçlanan hedef, bunların yatay yük altındaki davranışlarının modellenmesi ve taşıyıcı sistemlerin yatay yükler altında çözümlerinde yığma dolgu duvarlarının katkısının da gözönüne alındığı bir hesap yöntemi geliştirilmesidir. Deneysel çalışmada, ASTM 139 1-81 'de önerilen, yığma duvar numuneleri için standart kayma gerilmesi deney tekniği kullanılmıştır. Dört adet numuneden oluşan seriler halinde üretilmiş olan kırk adet duvar numunesinin donatı oranlan, tuğla ve harç cinsleri farklılık göstermektedir. Numunelere, yatay derzleri yükleme ile 45°'lik açı yapacak şekilde düşey basınç kuvveti uygulanmış ve kırılma yükleri, kırılma şekilleri, çatlak rölöveleri ve artan yük kademelerinde yerdeğiştirme okumalan kayıt edilmiştir. Bu kayıtlardan elde edilen veriler taşıma kapasitelerine, kayma gerilmesi-kayma açısı ilişkilerine ve göçme şekillerine göre değerlendirilmiş ve çeşitli sonuçlara ulaşılmıştır. Değerlendirmeler sırasında, eleman deneyleri ile üç ve dört sıralı küçük duvar numuneleri deneylerinin verilerinden yararlanılmıştır. Kuramsal çalışmada, duvar numuneleri homojen kabulü yapılarak modellenmiş ve sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak çözülmüştür. Hesaplar SAP 2000 bilgisayar programı ile yapılmış ve bulunan değerler ile deneysel çalışmadan elde edilen veriler karşılaştınlmıştır. Aynca, harç dayanımının taşıma kapasitelerini etkileyen önemli bir faktör olduğu gözönüne alınarak, harç basınç dayanımı ve duvar numunesi yük taşıma kapasitesi arasında bir ilişki tayin edilmeye çalışılmıştır. Köşegeni doğrultusunda basınca maruz kalan deney numunesinin, eşdeğer bir çubuk ile ifâde edilmesi istendiğinde, deney verileri kullanılarak hesaplanabilen bir eşdeğer çubuk rijitliği değeri önerilmiştir.Deneysel ve kuramsal çalışmalardan elde edilen sonuçlar maddeler halinde özetlenmiştir. XI
Özet (Çeviri)
THE SHEAR STRENGTH OF WALLS MADE OF SPECIAL HIGH-STRENGTH MASONRY UNITS SUMMARY The vast majority of buildings constructed both in rural and urban areas of Turkey are masonry structures. Therefore, more studies should be carried out on masonry structures especially for having better understanding of the behavior of masonry walls subjected to horizontal loads, as well. In this study, the shear strength of walls made of special high-strength masonry units under in-plane horizontal loads is examined. Forty wall specimens, having the dimensions of 755 mm x 755 mm x 120 mm, were tested using the test method proposed in ASTM Standards C 1391-81 at Istanbul Technical University Structural and Earthquake Engineering Laboratory. The wall specimens were forced to collapse and the change of shear strengths and shear stiffness of the wall sections were determined. The experimental study mentioned in this thesis is the part of the comprehensive experimental studies on masonry shear walls and infill walls, which have being conducted at I.T.U. Structural and Earthquake Engineering Laboratory, in the aim of modeling their behavior under horizontal loads and determining a design method for load-bearing systems under horizontal loads which takes into consideration of the effects of masonry infill walls. In experimental studies, three different types of mortar and masonry units were used. Wall specimens separated into series of four specimens made of with the same type of mortar and masonry unit but having different amount of reinforcement. Vertical compressive force was applied to the wall specimens with an angle of 45° between the direction of the load and horizontal mortar beds of the specimens. The displacement values with the increasing loads, failure loads and crack patterns were recorded. The experimental data were evaluated according to three parameters, which are ultimate shear capacities, shear stress-shear strain relations and failure modes. In theoretical studies, the wall specimens were modeled with two assumptions. These assumptions are plain stress and homogeneous material. The model was solved using the finite elements method. SAP 2000 computer program was used to make these calculations and the findings were compared with the experimental data. Furthermore, a relation between the mortar compressive strength and the load bearing capacity of the wall specimens were determined and an equilavent strut member stiffness, which can be calculated through the experimental data, for the wall specimen subjected to compressive force in diagonal direction were suggested. The results reached by the experimental and theoretical studies are listed in the conclusion part of this study. xn