Java tabanlı bir eğitsel yazılım tasarımı
Java based educational software design
  1. Tez No: 101325
  2. Yazar: ERDAL MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. METİN DEMİRALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
JAVA TABANLI BİR E?İTSEL YAZILIM TASARIMI ÖZET Bilindiği gibi Internet, günlük yaşamın hemen hemen her alanında kullanılmak tadır. Bu bağlamda İstanbul Teknik Üniversitesi İnternet 'in eğitim için çok uygun bir ortam olacağının farkına varmıştır. Bu düşünceden hareketle İTÜ'ye bağlı Sanal Ortamda Eğitim merkezi kurulmuştur. Merkezin ilk çalışmasın m ürünü 56 modüllük Calculus dersi olmuştur. Tez çalışması kapsamında yazılan sistemin kullanımını ve esnekliğini göstermek amacıyla oluşturulan malzemelerin, sistemin kullandığı formata dönüştürülmesi için çevirici programlar yazılmıştır. Sanal ortamda eğitime örnek olarak dünya çapında veya yerel bazda Oracle i-lerning, HP, IBM, MindQ, NetG, Corel E-learning, Mandrake, SGI Linux Üniversitesi programı ve birçok farklı üniversitelerinin oluşturmuş oldukları eğitim sistemleri gösterilebilir. Bu doğrultuda, sanal ortamda eğitim, geniş kitlelere daha işlevsel olarak erişebileceğimiz bir ortam sunmaktadır. Bilgi birikiminin hızla artması ile birlikte, bunun mümkün olduğu kadar geniş kitlelere aktarılması için eğitici araçlara gereksinim vardır. Özellikle Bilgi Tek nolojileri uzmanlarına ve Bilgi Teknolojileri konusunda bilgi sahibi elemanlara çok fazla gereksinim duyulmaktadır. Genelde ticari kuruluşlar hazırladıkları eğitim sistemlerini ve verilerini pazarlayarak satmaktadırlar. Bunun içindir ki onlar ticari kuruluş olarak faliyet göstermektedirler. Diğer taraftan Üniversiteler ve maddi kaygıları olmayan kurumlar hazırladıkları eğitsel malzemeleri serbest olarak kullanmaktadırlar. Internet teknolojilerindeki hızlı gelişmelere rağmen, büyük boyutlu veri dos yalarının aktarımında Internet hala çok yavaş kalmaktadır. Bu problemin üstesinden gelmek için bir yol, verilerinizin boyutlarını mümkün olduğu kadar küçültmektir, ikinci yol verilerin, İnternet üzerinden aktarımı sırasında sıkıştırlmasıdır. Bir başka yöntem ise, yukarıda verilen yöntemlerin birleşimi olabilmektedir. Ayrıca, birden fazla dosya aktarılacaksa, aktarılmadan önce dosyaları sıkıştırılmış tek bir dosya haline getirilebilir. Bu yöntem sayesinde, her bir dosya için ayrı ayrı bağlantı kurulmasında gerekli olan zamanda kazanç sağlanmaktadır. Sanaldoku (web) sunucusuna bağlantı kurmak için gerekli olan süre, bağlantıdan bağlantıya değişiklik göstermektedir. Java teknolojilerini kul lanan kişi, belli oranda bu problemlerin üstesinden gelebilmektedir. Sözgelimi, yazılan applet (uygulamacık) programının sınıf dosyaları ve gerekli olan diğer dosyalar bir JAR dosyasına konulursa, Internet gezgini tek bir HTTP bağlantı oturumunda gerekli bütün dosyaları çekebilmektedir. Dolayısıyla, her bir dosya için ayrı ayrı bağlantı kurmaya gerek kalmamaktadır. Tezde yaratılan sistem Java programlama dili ile yazılmıştır. Java, ilk ortaya çıkışından bu güne kadar çok gelişme göstermiş ve oldukça kapsamlı bir pro gramlama dili haline gelmiştir. Java ile uygulama yazmanın birçok artısı ve «^getirişi vardır. En önemlisi, Java'nın“Bir yerde yaz, her yerde kullan”felsefe sidir. Sanal ders sunum sistemi, ağırlıklı olarak ses ve görüntü dosyaları kullanmak tadır. Bu yüzden, böyle bir sistem için çeşitli formatlardaki ses ve görüntü dosyalarının desteklenmesi önem taşımaktadır. Sistem JMF sınıflarını kullanmaktadır. Bu sınıflar, hızla gelişmekte ve destekledikleri dosya formatı bakımından da gittikçe zenginleşmektedirler. JMF teknolojisi, diğer zamana bağlı olarak değişen dosya formatlarını ve standartlarını destekleme yönünde hızlı adımlar atılmaktadır. Ne zaman ki Internet üzerinden birşeyler paylaştırmaya kalkışılsa, çok önemli bir konu olan güvenlik sorunu ortaya çıkmaktadır. Güvenlik ve ilgili kaygılar sistem güvenliğinden veri güvenliğine kadar uzanmaktadır. Bizim durumu muzda önemli olan verilerin güvenliğidir. Bu sorunun üstesinden gelebilmek için JAR dosyaları kullanılmaktadır. Ayrıca, Java programlama dili imleyiciler (işaretçiler), katar kullanımı ve dizi boyutları denetimiyle oldukça güvenilir bir dildir. Sonuçta bu sistem, eğitsel yazılım tasarımları için bir çerçeve sistem veya bir temel olarak görülmelidir. Sistem kolayca değiştirililip geliştirilebilir. Sanal ortamda eğitim sistemlerini gelirştirmede birçok yöntem kullanılabilmektedir. Önemli olan gereksinimleri doğru saptamak ve yeni teknolojilere ve yeniliklere açık olmaktır. Ders sunum sistemlerinde her zaman için görsellik ve malzeme lerin hazırlanışı arasında pratik zorluklar çıkacaktır. Eğer, görsellik ön planda tutulursa, o zaman malzemelerin hazırlanışı için harcanacak zaman ve insan gücü kalitesi artacaktır. Bu yüzden, bu sistem oldukça basit, ancak bir o kadar da esneki, güçlü bir yapıya sahip olacak şekilde tasarlanmıştır. vı
Özet (Çeviri)
JAVA BASED EDUCATIONAL SOFTWARE DESIGN SUMMARY It is obvious that the Internet is used nearly in all areas of our daily life. Is tanbul Technical University quite recently realized that the Internet can be very good place for educatianal purposes. This idea gave start to Computer Based Education Project which is the main working area of the ITU Computer Based Education Center. They have created 56 modules for Calculus I course. Here the conversion modules for these materials are given to demonstrate the flexibility and to show the utilization of the system. There ara many examples of distance education systems which can also be used as Computer Based Education tools, such as MindQ, NetG, Corel E-learning system, Mandrake, SGI's Linux University program and many systems which are created at different universities around the world. Today with its rapid growth of knowledge database, it is very important to have tools to be used in teaching large number of people. Especially there is a lack of IT specialists and IT skilled stuff. Normally commercial companies sell their educational software and data. That's why they are commercial. Universities and nonprofit organizations on the other hand give free access to theire educational materials. Despite the very rapid growth of the Internet technologies, the Internet is still very slow in terms of transferring large amounts of data. One way to make around this is to form your data as small as possible. Another way is to compress your data while transferring it across the net. Yet another method is to combine the above two methods and also while transferring much more than one files, put them into one compressed file. This method eliminates the time needed for establishing connection for every file to one connectict '. The time needed for establishing connections varies every time when you issue connect request to the web server. Using Java technologies one can solve these problems up to some degre. For example if your applet is bundled in a JAB. file, the applet's classes and associated resources can be downloaded to a browser in a single HTTP transaction without the need for opening a new connection for each füe. The system created in this project uses Java programming language. Java becomes very popular and robust programming language since its birth. There are many advantages writing applications in Java. One of the main advantages of Java is its“Write once, run everywhere.”philosophy. The system heavily uses sound and image files. Because of this it is very important to have support for various sound and image file types for a system. This system uses Java's JMF (Java Media Framework) classes. These classes are very rapidly evolving and they have supported quite large spectrum of time based media types. This technology also promises to support the widely used formats and standards. Another major advantage of the system is that one can use it through the Internet as an applet or use it locally as an application. Therefore the materals vii *# ?\^