Yerli dizilerde dans ve toplumsal cinsiyet: İnci taneleri örneği
Dance and gender in Turkish tv series: The case of“İnci Taneleri”
- Tez No: 1013257
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA KURT KEMALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bale ve Dans, Halk Bilimi (Folklor), Sahne ve Görüntü Sanatları, Ballet and Dance, Folklore, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Müzikleri Ana Bilim Dalı
Özet
Televizyon dizileri, geniş izleyici kitlelerine ulaşan yapılarıyla toplumsal cinsiyet rollerinin yeniden üretildiği önemli alanlardan biri olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışmada, yerli televizyon dizilerinde yer alan dans sahnelerinde kadın temsilinin nasıl kurulduğu incelenmiştir. Bu bağlamda dans sahneleri, yalnızca estetik bir unsur olarak değil, aynı zamanda kadın bedeninin sunumu ve izleyiciye aktarılış biçimi açısından anlam üreten görsel alanlar olarak ele alınmaktadır. Araştırmada, dans sahneleri üzerinden yoğun tartışmalara konu olan İnci Taneleri dizisi örnek olarak seçilmiştir. Çalışma kapsamında dizide yer alan seçili dans sahneleri, toplumsal cinsiyet ve eril bakış kuramı çerçevesinde analiz edilmiştir. Analiz sürecinde Nina Menkes'in ortaya koyduğu sinemasal ölçütlerden yararlanılmış; kamera kullanımı, çerçeveleme, ışık, hareket ve anlatısal konum gibi unsurlar üzerinden kadın temsili değerlendirilmiştir. Bu analizlere ek olarak, dizinin yarattığı toplumsal tartışmaları ortaya koymak amacıyla YouTube, X (Twitter), forum siteleri ve internet haberlerinde yer alan izleyici yorumları incelenmiştir. YouTube verileri MAXQDA programı aracılığıyla analiz edilmiş, diğer dijital içerikler ise betimsel olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, dans sahnelerinde kadın bedeninin çoğunlukla görsel bir nesne olarak sunulduğunu ve bu temsillerin eril bakış doğrultusunda şekillendiğini göstermektedir. Ayrıca dizinin izleyici nezdinde farklı tepkiler yarattığı ve özellikle kadın temsili üzerinden tartışmalara yol açtığı tespit edilmiştir. Bu çalışma, yerli televizyon dizilerinde kadın temsiline ilişkin tartışmalara katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Television series are considered one of the important media through which gender roles are reproduced, as they reach large audiences. This study examines how the representation of women is constructed in dance scenes in Turkish television series. In this context, dance scenes are addressed not only as aesthetic elements but also as visual spaces that produce meaning in terms of the presentation of the female body and its transmission to the audience. In the study, the television series İnci Taneleri, which has been the subject of intense debates through its dance scenes, was selected as a case study. Within the scope of the research, selected dance scenes in the series were analyzed within the framework of gender and the male gaze theory. During the analysis process, the cinematic criteria proposed by Nina Menkes were utilized, and the representation of women was evaluated through elements such as camera use, framing, lighting, movement, and narrative positioning. In addition, in order to reveal the social debates generated by the series, viewer comments on YouTube, X (Twitter), forum sites, and online news platforms were examined. YouTube data were analyzed using the MAXQDA software, while other digital contents were evaluated descriptively. The findings indicate that the female body in dance scenes is predominantly presented as a visual object and that these representations are shaped in line with the male gaze. It was also determined that the series has generated diverse audience reactions and has led to debates particularly around the representation of women. This study aims to contribute to discussions on the representation of women in Turkish television series.