Financial statement fraud
Finansal tablo hileleri
- Tez No: 1013256
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA EGE YAZGAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada finansal tablo hileleri, bu hilelerin nedenleri, uygulama yöntemleri ve önlenmesine yönelik geliştirilen düzenlemeler incelenmiştir. Çalışmanın temel amacı, Enron skandalını örnek olay olarak ele alarak finansal tablo hilelerinin sermaye piyasaları, yatırımcı güveni ve bağımsız denetim üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Çalışmada öncelikle finansal tablo hilelerinin türleri ve işletmeler tarafından kullanılan başlıca manipülasyon teknikleri açıklanmıştır. Ardından Enron vakası ayrıntılı olarak incelenmiş; mark-to-market muhasebesi, özel amaçlı kuruluşlar (SPE), bilanço dışı finansman uygulamaları ve bağımsız denetim sürecindeki eksiklikler analiz edilmiştir. Ayrıca Enron sonrasında yürürlüğe giren Sarbanes-Oxley Yasası, denetçi bağımsızlığına ilişkin düzenlemeler ve uluslararası denetim standartlarındaki değişiklikler değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda, etkin kurumsal yönetim, güçlü iç kontrol sistemleri ve bağımsız denetimin finansal tablo hilelerinin önlenmesinde temel unsurlar olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines financial statement fraud, its underlying causes, common methods, and the regulatory measures developed to prevent it. The primary objective is to analyze the Enron scandal as a case study and evaluate its impact on capital markets, investor confidence, and the auditing profession. The study first explains the main types of financial statement fraud and the most common manipulation techniques used by companies. It then analyzes the Enron case by focusing on mark-to-market accounting, Special Purpose Entities (SPEs), off-balance-sheet financing, and weaknesses in the external auditing process. Furthermore, the study discusses the regulatory reforms introduced after the scandal, including the Sarbanes-Oxley Act, strengthened auditor independence requirements, and developments in international auditing standards. The study concludes that effective corporate governance, strong internal control systems, and independent auditing are essential for preventing financial statement fraud and enhancing the credibility of financial reporting.