Video Sharing Platforms' Responsibility for Protecting Minors from Online Harmful Content under the AVMSD
Video Paylaşım Platformlarının AVMSD Kapsamında Çocukları Çevrimiçi Zararlı İçerikten Koruma Yükümlülüğü
  1. Tez No: 1013282
  2. Yazar: EYLÜL ERVA AKIN KURANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAXIMILIAN BECKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gottfrıed Wılhelm Leıbnız Unıversıtat Hannover
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Bu yüksek lisans tezi, AB'nin Görsel-İşitsel Medya Hizmetleri Direktifi 2018/1808 (AVMSD) kapsamında video paylaşım platformlarının çocukları zararlı çevrimiçi içerikten koruma sorumluluğunu incelemektedir. AB görsel-işitsel medya düzenlemelerinin video paylaşım platformlarının dahil edilmesiyle sonuçlanan evriminin izini sürmekte ve bu platformların geleneksel medyaya kıyasla kendine özgü zorluklarını ve özelliklerini analiz etmektedir. Çalışma ayrıca platformların yükümlülüklerinin kapsamını, 'zararlı' içeriğin tanımını ve yaş doğrulama ve ebeveyn kontrolleri gibi önlemlerin uygunluğunu araştırmaktadır. Son olarak, düzenleyici yetkinin platformlara devredilmesi ve etkili düzenleme ile başta ifade özgürlüğü olmak üzere temel hakların korunması arasındaki kritik denge ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis examines the responsibility of video sharing platforms under the EU's Audiovisual Media Services Directive 2018/1808 (AVMSD) for protecting minors from harmful online content. It discusses the evolution of EU audiovisual media regulation, culminating in the inclusion of video sharing platforms and analyses the challenges and characteristics of these platforms compared to traditional media. The research further investigates the scope of platforms' obligations, the definition of 'harmful' content and the appropriateness of measures like age verification and parental controls. Finally, it considers the delegation of regulatory authority to platforms and the crucial balance between effective regulation and the protection of fundamental rights, particularly freedom of expression.