THE IMPACT OF FINTECH ON THE ISLAMIC FINANCE INDUSTRY: THE PERCEPTION AMONG CENTRAL BANK REGULATORS AND SENIOR BANKERS
FİNANSAL TEKNOLOJİLERİN İSLAMİ FİNANS SEKTÖRÜNE ETKİSİ: MERKEZ BANKASI YÖNETİCİLERİ VE ÜST DÜZEY BANKACILARDAKİ ALGI
- Tez No: 1013281
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. MOHAMED CHERIF EL AMRI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finans Bilim Dalı
Özet
İnovasyon, büyüme, verimlilik ve rekabet avantajı açısından önemli fırsatlar sunan FinTek akımı İslami finans ve bankacılık sektöründe giderek daha fazla ilgi görmektedir. Öte yandan teknolojinin istihdam, çevre, toplumsal doku, yaşam kalitesi ve benzeri unsurlar üzerinde oluşturduğu olumsuz etkiye dair de sürekli yeni bulgular ortaya çıkmaktadır. Literatürde söz konusu FinTek uygulamalarının İslami finans ve bankacılık sektörü paydaşları tarafından nasıl algılandığına dair çalışmalar oldukça sınırlıdır. Bu tez, FinTek'in İslami bankacılık ve finans sektörü üzerindeki etkisi hakkında merkez bankası düzenleyicileri ve Kıdemli bankacıların görüşlerini almak için uzman görüşmeleri şeklinde nitel bir araştırma tasarımı kullanmaktadır. Çalışma, FinTek'in IBF üzerinde büyük bir etkisi olduğunu ortaya koyuyor. FinTek, banka hesabı olmayan nüfusun büyük bir bölümünün finansal olarak dahil edilmesini sağlar. Çalışma ayrıca, işçilerin değiştirilmesi nedeniyle iş kaybı da dahil olmak üzere bazı olumsuz etkilerin olduğunu tespit ediyor. FinTek ayrıca banka personeli ve müşteriler arasında daha önce var olan yakın ilişkiyi de değiştirdi. FinTek'i benimsemedeki zorluklar arasında farkındalık, finansal kurumun büyüklüğü, güvenlik ve diğerlerinin yanı sıra Şeriat'a uygunluk sayılabilir. FinTek'in geleceği hem olumlu hem de olumsuz etkilere sahip olacak ve IBF, olumsuzdan çok olumlu etkiler yaşayacak.
Özet (Çeviri)
The Islamic banking and finance industry has witnessed an increasing interest in the FinTech wave, which is seen as an opportunity for innovation, growth, efficiency, and competitive advantage. On the other hand, there is growing documented evidence of the negative impact of technology on employment, environment, social fabrics, and quality of lifestyle, among others. There is a dearth of extant literature that has explored the perception of the main stakeholders in the Islamic banking and finance industry on the impact of Fintech being adopted. The present thesis employs a qualitative research design in the form of expert interviews to solicit the opinions of central bank regulators and Senior bankers on the impact of FinTech on the Islamic banking and finance industry. the study finds that FinTech has a great impact on the IBF. FinTech enables the financial inclusion of a large portion of the unbanked population. The study also finds that there are some negative impacts including the loss of jobs due to the replacement of workers. FinTech also changed the close relationship that existed before between bank staff and customers. Among the challenge in adopting FinTech are awareness, size of the financial institution, security and Shari'ah compliance among others. The future of FinTech will have both positive and negative impacts and the IBF will experience more positive impacts than negative.