Hadis kaynakları mukaddimelerinde usûl konuları (Hicrî III. ve IV. asırlar)
Methodological issues in the introductions to hadith sources (3rd and 4th centuries AH)
  1. Tez No: 1013303
  2. Yazar: REŞİT ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN REŞİT DEMİREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
Özet
Mukaddime kelimesi, sözlükte“öne geçmek”anlamına gelen kudûm mastarından türemiş olup başlangıçta“ordunun öncü birlikleri”anlamında“mukaddimetü'l-ceyş”şeklinde kullanılmış, zamanla kitap ve ilmî eserlerin giriş, önsöz ve sunuş bölümlerini ifade eden bir terim hâline gelmiştir. Hadis kitapları, hadis usûlüne ilişkin bilgilerin tespit edilmesi ve incelenmesinde temel başvuru kaynakları arasında yer almaktadır. Bu eserlerin musannifleri, kaleme aldıkları mukaddimelerde rivayetlerin sahihini sakîminden ayırt etmeye yönelik ilke ve ölçütleri ortaya koymuş; bu çerçevede hadis usûlüne dair çeşitli meseleleri ele almışlardır. Bu yönüyle mukaddimeler, yalnızca şekli bir giriş kısmı olmayıp hadis usûlünün teşekkül sürecini ve müelliflerin metodolojik yaklaşımlarını yansıtan temel metinler niteliğindedir. Bu çalışma, Hicrî III. ve IV. asır hadis literatüründe yer alan eserlerin mukaddimelerinde hadis usûlü ile ilgili meseleleri sistematik biçimde tespit ederek bunların ilmî değerini ve metodolojik işlevini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırmada, hadis kitapları ile diğer ilmî telif eserlerin mukaddimeleri; telif amacı, takip edilen yöntem, kullanılan kavram ve ıstılahlar ile müelliflerin ilmî yaklaşımlarını yansıtan anahtar metinler olarak değerlendirilmiştir. Bu bağlamda mukaddimelerin ihmal edilmesinin, eserlerin ilmî yapısının ve telif mantığının doğru anlaşılmasını güçleştirdiği ortaya konulmuştur. Çalışma, giriş ve üç ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın konusu, amacı, yöntemi, kaynakları ve kavramsal çerçevesi ile Hicrî III. ve IV. asırlarda hadis ilmindeki gelişmeler ele alınmıştır. Birinci bölümde Hicrî III. asır, ikinci bölümde ise Hicrî IV. asır hadis kitaplarının mukaddimelerinde yer alan usûl meseleleri kronolojik bir yaklaşımla incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise her iki asra ait mukaddimeler konu merkezli (tematik) ve mukayeseli analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Sonuç olarak çalışma, hadis kitaplarının mukaddimelerinin eserlerin ilmî arka planını, metodolojik çerçevesini ve telif mantığını yansıtan temel metinler olduğunu ortaya koymakta; hadis usûlü ve hadis literatürü araştırmalarına teorik ve metodolojik katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The word“mukaddime”is derived from the infinitive“kudûm,”meaning“to go ahead,”and was initially used as“mukaddimetü'l-ceyş,”meaning“the vanguard of an army.”Over time, it became a term referring to the introductions, prefaces, and presentations of books and scholarly works. Hadith books are among the fundamental reference sources for identifying and examining information related to hadith methodology. In the introductions they wrote, the authors of these works laid out the principles and criteria for distinguishing authentic narrations from inauthentic ones; within this framework, they addressed various issues related to hadith methodology. In this respect, introductions are not merely formal introductory sections but fundamental texts reflecting the formation process of hadith methodology and the methodological approaches of the authors. This study aims to systematically identify issues related to hadith methodology in the introductions of hadith literature from the 3 rd and 4 th centuries AH, and to reveal their scholarly value and methodological function. In this research, the introductions of hadith books and other scholarly works are considered key texts reflecting the purpose of the work, the method followed, the concepts and terminology used, and the scholarly approaches of the authors. In this context, it has been shown that neglecting these introductions makes it difficult to correctly understand the scholarly structure and the logic of the works. The study consists of an introduction and three main sections. The introduction discusses the subject, purpose, methodology, sources, and conceptual framework of the research, as well as the developments in hadith scholarship in the 3rd and 4th centuries AH. The first section examines the methodological issues found in the prefaces of hadith books from the 3rd century AH, while the second section examines those from the 4th century AH, using a chronological approach. The third section evaluates the prefaces of both centuries using a thematic and comparative analysis method. In conclusion, the study demonstrates that the prefaces of hadith books are fundamental texts reflecting the scholarly background, methodological framework, and authorship logic of the works; it also offers a theoretical and methodological contribution to research in hadith methodology and hadith literature.