Boşanma sonrası tek ebeveynle büyüyen bireylerin manevi iyi oluşlarının incelenmesi: Fenomenolojik bir araştırma
Investigating the spiritual well-being of single-parent individuals after divorce: A phenomoenological study
  1. Tez No: 1013328
  2. Yazar: FATMA SEVİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜNYAMİN HAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, boşanma sonrası tek ebeveynle büyüyen bireylerin manevi iyi oluşlarını incelemektir. Bu doğrultuda, tek ebeveynli bireylerin ebeveynlerinin boşanmasının ardından kendilerini manevi açıdan nasıl tanımladıkları, maneviyat düzeylerini hangi seviyede ifade ettikleri ve boşanma sonrası süreçte manevi durumlarında herhangi bir değişimin olup olmadığı, yaşadıkları deneyimler ve düşünceler bağlamında ele alınmıştır. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden fenomenolojik desen çerçevesinde yürütülmüştür. Çalışma grubunu, ölçüt örnekleme yöntemi ile belirlenen ve ebeveynlerinin boşanması sonrasında tek ebeveynli aile yapısında yetişen on üç birey oluşturmaktadır. Veri toplama sürecinde, katılımcılarla yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiş ve elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre, boşanma sonrası tek ebeveynle büyüyen katılımcılar arasında, ebeveyniyle düzenli iletişim kuran ve manevi açıdan destekleyici bir ebeveyne sahip olan bireylerin manevi iyi oluşlarını olumlu olarak değerlendirdikleri belirlenmiştir. Öte yandan, ebeveynlerinden yeterli sevgi alamayan veya onlara karşı kırgınlık ve kızgınlık duyan katılımcıların manevi iyi oluşlarını olumsuz olarak tanımladıkları tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda, boşanma sonrası tek ebeveynli bireylerin manevi iyi oluşlarını desteklemeye yönelik akademik çalışmaların artırılması gerektiği vurgulanmaktadır. Bu bağlamda, söz konusu bireylere yönelik seminer, konferans ve benzeri etkinliklerin düzenlenmesi, manevi danışmanlık hizmetlerinin yaygınlaştırılması ve bu alanda yetkin danışmanların sayısının artırılması önerilmektedir. Böylece, boşanma sonrası tek ebeveynli bireylerin manevi iyi oluşlarının desteklenebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to examine the spiritual well-being of individuals who grew up with a single parent following their parents' divorce. In this context, the study explores how these individuals define themselves spiritually after their parents' divorce, the level at which they describe their spirituality, and whether any changes have occurred in their spiritual well-being following the divorce, based on their experiences and perspectives. The study was conducted using a phenomenological research design, one of the qualitative research methods. The study group consisted of thirteen individuals who were raised by a single parent after their parents' divorce, selected through the criterion sampling method. Semi-structured interviews were conducted with the participants, and the collected data were analyzed using content analysis. According to the research findings, individuals who maintained regular communication with their parents and had a parent who provided spiritual support reported a positive perception of their spiritual well-being. In contrast, participants who did not receive sufficient affection from their parents or who harbored feelings of resentment or anger toward them described their spiritual well-being in negative terms. As a result, the study emphasizes the need for more academic research on the spiritual well-being of individuals raised by a single parent after divorce. In this regard, it is recommended to increase the number of seminars, conferences, and similar events aimed at supporting these individuals, expand the availability of spiritual counseling services, and enhance the number of competent professionals in this field. These initiatives are expected to contribute positively to the spiritual well-being of individuals raised by a single parent after divorce.