NHE6 gen modülasyonunun alzheimer ile ilişkili genlerin anlatımı üzerine etkisinin araştırılması
Investigating the effect of NHE6 gene modulation in alzheimer's-related gene expression profiles
- Tez No: 1013327
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN KONUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genetik, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Medical Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
Özet
Alzheimer Hastalığı (AH) en sık görülen nörodejeneratif hastalıktır ve sıklıkla ciddi bilişsel gerileme ile kendini gösterir. Histolojik olarak AH, sinaptik bozuklukların ve nöronal hücre ölümünün sebebi olan hücre dışı Aβ (Amiloid beta) plakları ve hücre içi hiperfosforile tau yumaklarının varlığı ile karakterize edilir. Alzheimer gibi nörodejeneratif bozukluklar da endolizozomal mekanizmalar ile ilişkilidir ve bu da NHE6 aracılı pH regülasyonunun bu hastalıkların oluşum süreci ile ilgili olabileceğini düşündürmektedir. SLC9A6 geni tarafından kodlanan NHE6 evrimsel olarak korunmuş ökaryotik Na+/H+ değiştiricilerden oluşan daha geniş bir ailenin üyesidir. NHE proteinleri hücrenin ve organellerin pH'ını, veziküler trafiği ve veziküllerin geri kazanımını, hücre boyutunu ve osmotik dengeyi, hücre büyümesi ve göçünü, iyon homeostazını ve sinyal mekanizmalarını düzenler. NHE6 anlatımını değiştirerek veya endozomal alkalileştirme ajanlarını uygulayarak veziküler pH'ı değiştirmek, AH hastaları için yeni bir terapötik seçenek olarak umut vaat edebilir. Bu tez çalışması kapsamında NHE6 proteinini kodlayan SLC9A6 gen anlatımındaki artış ve azalışın, Alzheimer ile ilişkili APP, PSEN1, IRS1 ve CKIε genleri üzerine etkisi araştırılmıştır. SLC9A6 gen anlatımının siRNA ile baskılanmasının, AH ile ilişkili genlerin anlatımını ve hücre içi Aβ (1-42) miktarını anlamlı şekilde azalttığını ortaya koymuştur. SH-SY5Y (F+A+siRNA) grubunda, kontrol grubuna kıyasla, APP gen anlatımının 5,2 kat (p <0.05), PSEN1 gen anlatımının 6,9 kat (p <0.0001), IRS1 gen anlatımının 17,33 kat (p<0.0001), CKIε gen anlatımının 2,7 kat (p <0.0001) anlamlı olarak azaldığı belirlenmiştir. Hücre içi Aβ (1-42) miktarının ise istatistiksel olarak anlamlı şekilde (%CV <20) 0,31 kat azaldığı belirlenmiştir. Bu sonuçlar AH'nin önlenmesi ve ilerlemesinin yavaşlatılması noktasında yeni bir terapötik yaklaşım olarak, NHE6/SLC9A6 inhibisyonunun önemli potansiyele sahip olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Alzheimer's disease (AD) is the most common neurodegenerative disease and often presents with severe cognitive decline. Histologically, AD is characterized by the presence of extracellular Aβ (Amyloid beta) plaques and intracellular hyperphosphorylated tau tangles, which cause synaptic dysfunction and neuronal cell death. Neurodegenerative disorders such as AD are also associated with endolysosomal mechanisms, suggesting that NHE6-mediated pH regulation may be involved in the pathogenesis of these diseases. NHE6, encoded by the SLC9A6 gene, is a member of a larger family of evolutionarily conserved eukaryotic Na+/H+ exchangers. NHE proteins regulate cell and organelle pH, vesicular traffic and vesicle recycling, cell size and osmotic balance, cell growth and migration, ion homeostasis, and signaling mechanisms. Altering vesicular pH by altering NHE6 expression or applying endosomal alkalizing agents may hold promise as a new therapeutic option for AD patients. In this thesis study, the effects of the increase and decrease in the expression of SLC9A6 gene, which encodes NHE6 protein, on AD-related APP, PSEN1, IRS1 and CKIε genes were investigated. It was revealed that suppression of SLC9A6 gene expression with siRNA significantly reduced the expression of AD-related genes and the amount of intracellular Aβ (1-42). In the SH-SY5Y (F+A+siRNA) group, APP gene expression was significantly decreased by 5.2-fold (p < 0.05), PSEN1 gene expression was significantly decreased by 6.9-fold (p < 0.0001), IRS1 gene expression was significantly decreased by 17.33-fold (p < 0.0001), and CKIε gene expression was significantly decreased by 2.7-fold (p < 0.0001). Intracellular Aβ (1-42) amount was statistically significantly decreased by 0.31-fold (%CV < 20). These results reveal that the NHE6/SLC9A6 inhibition has significant potential as a new therapeutic approach for preventing AD and slowing its progression.