Synthesis and characterization of anthracene labelled polymers
Antrasen sonlu polimerlerin sentezi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 101335
  2. Yazar: DALİDA HAYRABETYAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜRKAN HIZAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET ANTRASEN SONLU POLEVDERLERIN SENTEZİ VE KARAKTERİZASYONU Bu çalışmada, antrasen sonlu polimerler, atom transfer radikal polimerizasyonu (ATRP), katyonik halka açılması polimerizasyonu (CROP) ve halka açılması polimerizasyonu (ROP) yöntemleriyle sentezlendi. Bir fonksiyonel grup, bir polimer zincirine, polimerizasyonun başlama veya sonlanma aşamalan ile yerleştirilebilir. Bu çalışmada, antrasen polimer zincirine polimerizasyonun başlama veya sonlanma aşamalarında yerleştirildi. Antrasen-sonlu metil metakrilat ve ter-butil akrilat polimerleri, başlatıcı olarak 9- antril metil 2-bromo propanoat'm kullanıldığı, ATRP yöntemiyle hazırlandı. 9-antril metanol'le başlatılan, e-kaprolakton polimerleri, ROP yöntemiyle sentezlendi. Antrasen grubu taşıyan ve sırasıyla metil triflat ve triflik anhidrid ile başlatılan tetrahidrofuran polimerleri CROP metoduyla sentezlendi. Antrasen, polimer zincirine, polimerizasyonun sonlandırma aşamasında, sodyum 9-antril metoksit kullanılarak katıldı. GPC (Jel Geçirgenlik Kromatografisi), UV, XH-NMR ve floresans spekroskopi cihazlarından alınan sonuçlar, antrasen-sonlu polimerlerin başardı bir şekilde sentezlendiğini göstermiştir. IX
Özet (Çeviri)
SUMMARY SYNTHESIS AND CHARACTERIZATION OF ANTHRACENE-LABELLED POLYMERS In the present work, anthracene-labelled polymers were synthesized by atom transfer radical polymerization (ATRP), cationic ring opening polymerization (CROP), and ring opening polymerization (ROP) techniques. A required functional group can be introduced into a polymeric chain by initiation or termination stages of the particular polymerization involved. In this work, introduction of anthracene moieties was carried out by initiation or termination stages. Anthracene-labelled poly(methyl methacrylate) and poly(tert-butyl acrylate) were prepared via ATRP, where 9-anthryl methyl 2-bromo propanoate was used as the initiator. Poly(s-caprolactone), bearing the anthryl group at one chain end, which was initiated by 9-anthryl methanol, was synthesized by ROP. Mono and bifunctional poly(tetrahydrofuran)s which were initiated by methyl triflate and triflic anhydride, respectively, bearing anthracene units, were synthesized by CROP. Anthracene units were attached to the polymer chains, at the termination stage of the polymerization, by sodium 9-anthryl methoxide. GPC (Gel Permeation Chromatography), UV, *H-NMR and fluorescence spectral analysis showed that, the anthracene-labelled polymers were successfully synthesized. vni