Antrasen ve tiyazol birimleri içeren poli(azometin)lerin sentezi, karakterizasyonu ve monomerlerin sensör uygulamaları
Synthesis and characterization of poly(azomethine)s containing anthracene and thiazole units and sensor applications of monomers
- Tez No: 952615
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZA KOLCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez çalışması kapsamında 2-hidroksibenzaldehit ve 2,4-dihidroksibenzaldehit bileşikleri ile 2-aminoantrasen ve 2-amino-6-metilbenzotiyazol bileşiklerinin kondenzasyon tepkimesi sonucunda dört farklı Schiff bazı elde edildi. Ayrıca, 2-hidroksibenzaldehit ve 2,4-dihidroksibenzaldehit bileşikleri bazik ortamda, moleküler oksijen varlığında yürütülen oksidatif polimerizasyon reaksiyonları ile iki ayrı polimer sentezi gerçekleştirildi. Elde edilen bu polimerler, 2-aminoantrasen ve 2-amino-6-metilbenzotiyazol bileşikleri ile birleştirilerek dört ayrı poli(azometin) elde edildi. Sentezlenen Schiff bazı ve poli(azometin)lerin yapı aydınlatması için FT-IR ve NMR analizleri, termal analizler için termogravimetrik analiz (TGA) ve DSC ölçümleri, optik özellikleri için UV-Vis ve floresans ölçümleri yapıldı. Elektrokimyasal özellikleri dönüşümlü voltametre (CV) tekniği ile belirlendi. Poli(azometin)lerin molekül ağırlıkları GPC cihazı ile hesaplandı. Yüzey morfolojik yapıları ise SEM görüntüleri ile incelendi. Ayrıca DHBAA ve HBAA Schiff bazı bileşiklerinin iyon seçici floresans sensör çalışmaları yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, four distinct Schiff bases were synthesized via condensation reactions using 2-hydroxybenzaldehyde and 2,4-dihydroxybenzaldehyde with 2-aminoanthracene and 2-amino-6-methylbenzothiazole. Additionally, two separate polymers were obtained through oxidative polymerization of 2-hydroxybenzaldehyde and 2,4-dihydroxybenzaldehyde under basic conditions in the presence of molecular oxygen. These polymers were subsequently reacted with 2-aminoanthracene and 2-amino-6-methylbenzothiazole to afford four different poly(azomethine)s. The structural elucidation of the synthesized Schiff bases and poly(azomethine)s was implemented using FT-IR and NMR techniques. Thermal properties were investigated by thermogravimetric analysis (TGA) and differential scanning calorimetry (DSC), while optical characteristics were examined using UV-Vis and fluorescence spectroscopy. Electrochemical behavior was evaluated by cyclic voltammetry (CV). The molecular weights of the poly(azomethine)s were specified via gel permeation chromatography (GPC), and surface morphologies were assessed through scanning electron microscopy (SEM). Furthermore, ion-selective fluorescence sensor studies were conducted for the DHBAA and HBAA Schiff base compounds.