Hayatı ve Eserleri İle Prof.Dr.Mehmet Altay Köymen
Prof.Dr.Mehmet Altay Köymen:His Life and works
- Tez No: 1013352
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAT YAZILITAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Biyografi, History, Biography
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
Özet
Prof. Dr. Mehmet Altay Köymen Türk ve Dünya ilim aleminin büyük ilim ve fikir adamlarından biridir.Köymen 1915 yılında Ankara'nın Haymana ilçesine bağlı Deveci Köyü'nde doğdu. I. Dünya Savaşında Çanakkale'de şehit düşen Ali Rıza Bey'in oğludur. 1935'te Haydarpaşa Öğretmen Okulu'nu bitirdikten ve memleketinde bir süre öğretmenlik yaptıktan sonra 1936'da DTCF'ye kaydolmuş ve 1940'ta buradan mezun olmuştur. 1943 yılında hazırladığı ?Kirman Selçukluları Tarihi? adlı tezle doktor ünvanını aldı ve ertesi yıl mezun olduğu Ortaçağ Tarihi Kürsüsü'nde asistan olarak göreve başladı. 1948'de Doçent oldu ve 1958'de de Profesörlüğe yükseltildi. O sıralarda yeni kurulan Genel Türk Tarihi Kürsüsü'ne geçti. 1969'dan 1982'ye kadar bu kürsünün başkanlığını yaptı. Daha sonra, 1982'de çıkarılan yeni üniversiteler kanunu uyarınca kurulan Tarih Bölümü'nün başkanlığına getirildi. Bu görevini sürdürürken, 1984 yılında yaş haddinden emekliye ayrıldı. Emekli olduktan sonra aynı fakültede sözleşmeli profesör olarak yüksek lisans ve doktora öğrencilerine ders vermiştir. Ayrıca Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'nde ve Hukuk Fakültesi'nde Türk İnkılap Tarihi ve Atatürk ilkeleri dersini okutmuştur. Bir çok defa Avrupa'ya araştırma gezilerinde bulunmuş veya kongrelere katılmıştır. Almanca, İngilizce, Fransızca, Arapça ve Farsça'ya 9 Aralık 1993 tarihinde Ankara Hacettepe hastanesinde pankreas kanseri nedeniyle vefat etmiştir.Mehmet Altay Köymen şehit çocuğu olmanın verdiği şuur ve kalbindeki vatan sevgisi ile hayatı boyunca Türklüğe hizmet etmiştir. Hazırladığı eserlerle Türk tarihinin bilinmeyen yanlarını ortaya koymuştur. Esas çalışma alanı ?Büyük Selçuklu Tarihi? olmakla birlikte 1980 yılından itibaren ?Anadolu Selçuklu Tarihi? üzerine yoğunlaşmıştır. Eserlerinin yanında çeşitli gazete ve dergilerde yayınlanan makaleleri ile Türk milletinin problemlerine çözüm yolları önermiştir.Özet olarak, bu çalışma ile değerli ilim adamlarımızdan olan Prof. Dr. Mehmet Altay Köymen'in yukarıda ana hatlarıyla verilen biyografisi hazırlanmış ve onun 20 kitap ve 140 makale olarak tespit edilen eserleri toplanarak muhtevaları hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Prof. Dr. Mehmet Altay Köymen İs one of the most important scholors on intellectuals in the world of Science.Köymen was born in the village of Deveci, Haymana, Ankara in 1915. He was the son of Ali Rıza Bey who fought and died in Çanakkale, in the first World War. After the finished Haydarpaşa Teaching Education School in 1935, he worked as a teacher in the town where he was born. Then, in 1936, he started at the Faculty of Language, History and Geography, and graducited in 1940. He got his doctorate degree, preparing a thesis called ?History Of Kirman Seljuks; and after a year, he started work at the Department of Middle Age History as an assistant. He became an assistant proffessor in 1948, an a proffessor in 1958. He moved to the Departmen of General Turkish History, which was newly established at the time. He had been the head of the departmen from 1969 to 1982. After, in 1982, he was oppointed as the head of History Department in accordance with the new Lav of Universities. He retired in 1984 due to his age. After retiring, he taught the master and doctorate students at the same faculty. Also, he taught History of Turkish Revolution and Atatürk?s Principles at the Facultly of law and at the Faculty of Phamachology in Ankara Universty. He joined many rasearch trips and congress in Europe. He could speak German, English, French, Arabic and Persian. He died from pancreas cancer at Ankara Hacettepe Hospital on 9 December 1993.Mehmet Altay Köymen served the Turkish Nation all his life with the patriotism in his heart and with the awareness of being a child of a father who dier for his country. He revealed the unknown aspects of Turkish History in his Works. His main research area was ?The History of Great Seljuks, but he worked on ?The History of Anatolian Seljuks? beginning from 1980. he suggested solutions for the problems of Turkish people in his articles published in various newspapers and journals beside his works.In summary, in this study, Prof. Dr. M. A. Köymen?s biography, which was outlined above, was prepared, and information about the contents of his 140 articles and 20 books was given.