Öğretmen liderliği ile öğrenci başarısı arasındaki ilişkide öğretmen öz-yeterliğinin aracı rolü
The mediating role of teacher self-efficacy in the relationship between teacher leadership and student achievement
  1. Tez No: 1013353
  2. Yazar: YAKUP DUYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT KARAKÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı öğretmen liderliğinin öğrenci akademik başarısı ile ilişkisini ve bu ilişkide öğretmen öz-yeterliğinin aracı etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Değişkenler arası nedensel ilişkileri inceleyen bu çalışma, ilişkisel tarama modelinde tasarlanmış olup, öğretmen liderliği, öğretmen öz-yeterliği ve öğrenci akademik başarısı arasındaki ilişkilere yönelik literatüre dayalı oluşturulan varsayımsal model Meta-Analitik Yapısal Eşitlik Modellemesi (MASEM) ile test edilmiştir. Değişkenler arası ilişkileri literatürde mevcut çalışmaların sonuçları üzerinden inceleyen çalışmanın verileri Web of Science ve Scopus gibi eğitim araştırmalarının endekslendiği veri tabanlarından erişilen çalışmalardan elde edilmiştir. Çeşitli kriterler ışığında yürütülen veri toplama ve ayıklama süreci sonunda toplam 39 makale ve tez çalışmasından elde edilen veriler analize dahil edilmiştir. Bulgular: Yapılan analizler oluşturulan dört araştırma hipotezini ve nihai araştırma modelini doğrulamıştır. Buna göre, öğretmen liderliğinin öğretmen öz-yeterliği ve öğrenci başarısı üzerinde geniş bir etkiye sahip olduğu, öğretmen öz-yeterliğinin de öğrenci başarısını büyük oranda yordadığı, öğretmen liderliğinin öğrenci başarısını hem doğrudan hem de öğretmen öz-yeterliğini artırarak dolaylı olarak etkilediği tespit edilmiştir. Araştırma bulguları, ortaokullarda öğretmen liderliği-öğrenci başarısı ilişkisinin daha üst düzeyde olabildiğini, ayrıca Türkiye'de yapılan çalışmalarda da bu ilişkinin diğer ülkelere göre daha yüksek tespit edildiğini göstermiştir. Sonuç: Araştırma bulguları, öğretmen liderliğinin okullarda hem öğretmen hem de öğrenci açısından önemli katkıları olabileceğini ortaya koymuştur. Bu bağlamda, eğitim yöneticileri ve uygulayıcıların okullarda öğretmen liderliğini teşvik edecek ve destekleyecek bir ortam oluşturmaları mutlaka sağlanmalıdır. Ayrıca, MASEM ile gerçekleştirilen bu çalışmanın bulguları konu ile ilgili daha genellenebilir sonuçlar ortaya koyarak literatüre önemli katkılar sunmuştur. Öğretmen yeterliği ile ilgili hem ikili hem de daha karmaşık çoklu ilişkilerin araştırıldığı çalışmaların sayıca ve nitelik bakımından yetersiz olduğu görüldüğünden bu tarz çalışmaların sürdürülmesi elzemdir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to investigate the relationship between teacher leadership and student academic achievement as well as the mediating role of teacher self-efficacy in this relationship. Materials and Methods: This study investigates causal relationships among variables, so it was designed using casual research method. Based on the existing literature on study variables, the research model was developed involving the hypothetical relationships among teacher leadership, teacher self-efficacy, and student academic achievement. The model was tested using Meta-Analytic Structural Equation Modeling (MASEM). Since the study examines the relationships between variables based on the results of existing studies in the literature, data were obtained from studies accessed through databases such as Web of Science and Scopus. Following a data collection and selection process based on various criteria, data from a total of 39 articles and theses were included in the analysis. Results: The analyses confirmed the four research hypotheses and the final research model. Accordingly, it was determined that teacher leadership has a significant impact on teacher self-efficacy and student achievement, teacher self-efficacy significantly predicts student achievement, and teacher leadership affects student achievement both directly and indirectly through increasing teacher self-efficacy. Results also showed that the relationship between teacher leadership and student achievement may be higher in secondary schools, and that this relationship has been found to be higher in studies conducted in Turkey compared to those from other countries. Conclusion: The findings revealed that teacher leadership can have significant benefits for both teachers and students in schools. In this context, educational administrators and practitioners must create an environment that encourages and supports teacher leadership in schools. Furthermore, the findings of this study conducted with MASEM offer significant contributions to the literature by providing more generalizable results. Given that studies investigating both the binary and more complex multiple relationships related to teacher efficacy are insufficient in number and quality, it is crucial that such studies continue in the future.