Ortaokul 6. sınıf öğrencilerinin yazılı ve sözlü anlatımda yararlandıkları güncel söz varlığı üzerine bir inceleme (Malazgirt örneği)
A study on the current vocabulary used by 6th grade middle school students in written and oral expression (Malazgirt example)
- Tez No: 1013420
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUKİYE IŞIK AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul 6. sınıf öğrencilerinin yazılı ve sözlü anlatımda yararlandıkları güncel söz varlığını tespit etmek ve bu söz varlığını çeşitli ölçütler doğrultusunda incelemektir. Araştırma, nitel araştırma yaklaşımı çerçevesinde yürütülmüştür. Çalışma grubu, Muş ili Malazgirt ilçesinde bir ortaokulda öğrenim gören uygun örnekleme yöntemiyle seçilmiş 50 öğrenciden oluşmaktadır. Veriler, doküman incelemesi yöntemiyle toplanmış olup bu amaçla öğrencilere uygulanan açık uçlu sorular doğrultusunda elde edilen konuşma ve yazma ürünleri betimsel analiz tekniğiyle çözümlenmiştir. Araştırmadaki veriler; sözcük türleri (isim, fiil, sıfat, zarf, zamir, edat, bağlaç ve ünlem), en sık kullanılan kelimeler, yazım yanlışları, güncel söz varlığı kategorileri (teknoloji, sosyal medya, argo ve güncel diğer) ve Type-Token Ratio (TTR) değeri bakımından analiz edilmiştir. Bulgulara göre öğrencilerin konuşma becerisi ve yazma becerisi ürünlerinde bütün sözcük türlerine yer verdikleri tespit edilmiştir ve her iki beceride de en fazla kullanılan sözcük türünün isim olduğu belirlenmiştir. Konuşma ve yazma ürünlerinde en sık kullanılan kelimelerin büyük ölçüde işlevsel ve yüksek frekanslı temel söz varlığı unsurlarından oluştuğu bulgulanmıştır. Yazım yanlışlarının değerlendirildiği çalışmada tespit edilen yanlışlar çeşitli hata türleri (konuşma dili ve ağız özellikleri, bağlaçlar ve ekler, ses olaylarına uyulmaması ve hatalı ses değişimleri, harf düşmesi/harf fazlalığı, soru ekinin yazımı ile büyük harflerin kullanımı ve özel isimlerin yazımı) başlıkları altında incelenmiştir. Güncel söz varlığı unsurlarının teknoloji, sosyal medya, argo ve diğer güncel ifadeler başlıkları altında toplandığı ve konuşma becerisinde anlık ve etkileşim temelli, yazma becerisinde ise toplumsal ve kültürel bağlamlara açılan bir görünüm sergilediği belirlenmiştir. Ayrıca öğrencilerin yazma becerisi verilerinde, konuşma becerisi verilerine kıyasla daha yüksek kelime çeşitliliğine sahip oldukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to identify the contemporary vocabulary used by 6th-grade middle school students in their written and oral expression and to examine this vocabulary according to various criteria. The research was conducted within the framework of a qualitative research approach. The study group consisted of 50 students selected using a convenient sampling method from a middle school in the Malazgirt district of Muş province. Data were collected using the document analysis method, and the speech and writing products obtained through open-ended questions administered to the students were analyzed using descriptive analysis techniques. The data in the research were analyzed in terms of word types (noun, verb, adjective, adverb, pronoun, preposition, conjunction, and interjection), most frequently used words, spelling errors, contemporary vocabulary categories (technology, social media, slang, and other contemporary), and Type-Token Ratio (TTR) value. According to the findings, it was determined that students included all word types in their speaking and writing skills, and the most frequently used word type in both skills was determined to be nouns. It has been found that the most frequently used words in spoken and written output largely consist of functional and high-frequency basic vocabulary elements. In the study, where spelling errors were evaluated only in terms of writing skills, the identified errors were examined under various error types (spoken language and dialect features, conjunctions and suffixes, non-compliance with phonetic events and incorrect sound changes, letter omission/letter addition, writing of question suffixes and the use of capital letters, and the spelling of proper nouns). It was determined that current vocabulary elements were grouped under the headings of technology, social media, slang, and other current expressions, and that speaking skills exhibited an instantaneous and interaction-based approach, while writing skills showed a more social and cultural context-oriented approach. Furthermore, it was concluded that students had a higher vocabulary diversity in their writing skills data compared to their speaking skills data.