Adölesan gebelere rol play tekniği ile verilen emzirme eğitiminin değerlendirilmesi: Randomize kontrollü çalışma
Evaluation of breastfeeding education using the role-play technique in adolescent pregnant women: A randomized controlled trial
- Tez No: 1013421
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMRAN SEVİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, adölesan gebelerde rol play tekniği ile verilen emzirme eğitiminin doğum öncesi emzirme öz-yeterliliği üzerindeki etkisini değerlendirmek amacıyla randomize kontrollü deneysel tipte yürütülmüştür. Emzirme öz-yeterliliği, annenin emzirme davranışını başlatma ve sürdürme sürecinde belirleyici bir faktör olup, özellikle adölesan gebelerde bilgi eksikliği, deneyim yetersizliği ve sosyal destek sınırlılığı gibi nedenlerle düşük düzeylerde olabilmektedir. Bu durum, emzirme süresinin kısalmasına ve anne-bebek sağlığının olumsuz etkilenmesine yol açabilmektedir. Ayrıca, erken yaş gebeliklerde annelik rolüne uyum sürecinin devam etmesi, bireyin emzirme davranışına yönelik güvenini daha da önemli hale getirmektedir. Bu nedenle, adölesan gebelere yönelik etkili, katılımcı ve uygulamaya dayalı eğitim yöntemlerinin kullanılması büyük önem taşımaktadır. Araştırma, Şanlıurfa Eyyübiye İlçe Sağlık Müdürlüğü Gebe Okulu'nda müdahale ve kontrol grubu olmak üzere toplam 100 adölesan gebe ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar basit randomizasyon yöntemi ile gruplara atanmıştır. Müdahale grubuna rol play tekniği ile yapılandırılmış emzirme eğitimi verilirken, kontrol grubuna rutin eğitim uygulanmıştır. Rol play tekniği kapsamında katılımcıların aktif katılımı sağlanmış, gerçek yaşam senaryoları üzerinden emzirme ile ilgili bilgi, beceri ve problem çözme yetilerinin geliştirilmesi hedeflenmiştir. Eğitim sürecinde etkileşimli öğrenme yaklaşımı benimsenmiş ve katılımcıların deneyimleyerek öğrenmeleri desteklenmiştir. Veriler Tanıtıcı Bilgi Formu ve Doğum Öncesi Emzirme Öz-Yeterlilik Ölçeği kullanılarak eğitim öncesi ve sonrası olmak üzere iki aşamada toplanmıştır. Müdahale grubunda eğitim öncesi öz-yeterlilik puan ortalaması 52,92±15,55 iken eğitim sonrasında 73,92±13,63'e yükselmiş ve aradaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptanmıştır (p<0,001). Kontrol grubunda da eğitim öncesi ve sonrası puanlar arasında istatistiksel olarak anlamlı artış belirlenmiştir (p<0,001). Ancak müdahale grubunda gözlenen değişimin etki büyüklüğünün daha yüksek olduğu saptanmıştır. Gruplar arası karşılaştırmada müdahale grubunun son test puanlarının kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu belirlenmiştir (p<0,001). Sonuç olarak, rol play tekniği ile verilen emzirme eğitiminin adölesan gebelerde emzirme öz-yeterliliğini ve bilgi düzeyini artırmada etkili olduğu belirlenmiştir. Bu doğrultuda, emzirme eğitimlerinde rol play gibi aktif öğrenme yöntemlerinin kullanımının yaygınlaştırılması ve özellikle adölesan gebelere yönelik eğitim programlarının bu doğrultuda yapılandırılması önerilmektedir. Ayrıca, gelecekte yapılacak çalışmalarda farklı eğitim yöntemlerinin karşılaştırılması ve uzun dönemli emzirme sonuçlarının değerlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a randomized controlled experimental study to evaluate the effect of breastfeeding education given with the role-play technique on prenatal breastfeeding self-efficacy in adolescent pregnant women. Breastfeeding self-efficacy is an important factor affecting the initiation and continuation of breastfeeding behavior and may be low among adolescent pregnant women due to lack of knowledge, insufficient experience, and limited social support. This situation may negatively affect breastfeeding duration and maternal-infant health. In addition, the ongoing adaptation to the maternal role during adolescent pregnancy makes confidence in breastfeeding behavior even more important. Therefore, the use of effective, participatory, and practice-based educational methods for adolescent pregnant women is of great importance. The study was conducted at the Şanlıurfa Eyyübiye District Health Directorate Pregnant School with a total of 100 adolescent pregnant women in intervention and control groups. Participants were assigned to groups using a simple randomization method. While the intervention group received structured breastfeeding education based on the role-play technique, the control group received routine education. Within the scope of the role-play technique, active participation of the participants was ensured, and it was aimed to improve breastfeeding-related knowledge, skills, and problem-solving abilities through real-life scenarios. An interactive learning approach was adopted during the education process, and experiential learning was encouraged. Data were collected in two stages, before and after the education, using the Introductory Information Form and the Prenatal Breastfeeding Self-Efficacy Scale. In the intervention group, the mean self-efficacy score increased from 52.92±15.55 before education to 73.92±13.63 after education, and the difference was found to be statistically significant (p<0.001). A statistically significant increase was also observed in the control group between pre-test and post-test scores (p<0.001). However, the effect size of the change observed in the intervention group was found to be higher. In the intergroup comparison, post-test scores of the intervention group were significantly higher than those of the control group (p<0.001). As a result, breastfeeding education provided through the role-play technique was found to be effective in increasing breastfeeding self-efficacy and knowledge levels among adolescent pregnant women. Therefore, it is recommended that active learning methods such as role-play should be more widely used in breastfeeding education programs, especially for adolescent pregnant women. In addition, future studies comparing different educational methods and evaluating long-term breastfeeding outcomes are recommended.