Evaluation of parents' knowledge and attitudes toward emergency management of dental trauma in children
Çocuklarda diş travmalarının acil müdahalesine ilişkin ebeveynlerin bilgi ve tutumlarının değerlendirilmesi
- Tez No: 1013460
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF SUNGURTEKİN EKÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Bilim Dalı
Özet
Bu kesitsel çalışmanın amacı, ebeveynlerin travmatik dental yaralanmalar (TDY) hakkındaki bilgi düzeylerinin ve doğru acil müdahale prosedürlerini uygulama becerilerinin; sosyodemografik özellikler ve önceki deneyimlerden ne ölçüde etkilendiğini incelemektir. Anket; ebeveynlerin sosyodemografik verileri, çocukların ağız sağlığı alışkanlıkları, önceki TDY deneyimi ve Travmatik Dental Yaralanmaların Acil Yönetimine Yönelik Vaka Temelli Ebeveyn Bilgi Ölçeği (EMDT) olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır. Veriler, 6–14 yaş arası çocuğu olan ebeveynlerden elde edilmiştir. Ölçeğin yapı geçerliliği doğrulayıcı faktör analizi ile değerlendirilmiş, güvenirliği iç tutarlılık katsayıları ile test edilmiştir. Veriler R (Versiyon 4.1.1), JASP (Versiyon 0.19.3.0) ve Jmetrik (Versiyon 4.1.1) yazılımları kullanılarak analiz edilmiş; parametrik olmayan testler, iki değişkenli ve çok değişkenli analizler uygulanmış, etki büyüklükleri raporlanmış ve anlamlılık düzeyi p <0,05 olarak kabul edilmiştir. Çalışmaya yaş ortalaması (±SS) 39,9 ± 5,9 olan toplam 242 ebeveyn katılmıştır. Bulgular, ebeveynlerin bilgi düzeyleri ve acil durumlardaki müdahale yeterliliklerinin vaka türlerine göre değişiklik gösterdiğini ortaya koymuştur. Kalıcı diş avülsiyonunun acil yönetimine ilişkin bilgi ve müdahale becerilerinin; kuron kırığı, lateral lüksasyon ve süt dişi avülsiyonuna kıyasla belirgin derecede daha düşük olduğu saptanmıştır. Bilgi skorlarının cinsiyet (p = 0,004) ve eğitim düzeyinden (p = 0,012) anlamlı derecede etkilendiği belirlenmiştir. Travma sonrası ağız bakımı, olası komplikasyonlar ve travmanın sürekli dişler üzerindeki etkilerine ilişkin sorularda doğru yanıt veren ebeveynlerin bilgi skorları daha yüksek bulunmuştur (p <0,05). Ayrıca çocuk sayısı ile bilgi skorları arasında zayıf negatif bir korelasyon saptanmıştır (r = –0,156; p = 0,015). Sonuç olarak, ebeveynlerin TDY'nin acil yönetimine ilişkin bilgi düzeylerinin özellikle avülsiyon yaralanmaları açısından yetersiz olduğu görülmüştür. Bu çalışmada geliştirilen vaka temelli bilgi ölçeği, bilgi eksikliklerinin belirlenmesinde ve ebeveynlere yönelik eğitim programlarının planlanması ile etkinliğinin değerlendirilmesinde kullanılabilecek pratik bir araçtır.
Özet (Çeviri)
The aim of this cross-sectional study was to examine how parents' knowledge of traumatic dental injuries (TDIs) and their ability to apply correct emergency procedures are influenced by their knowledge, sociodemographic characteristics and previous experiences. The questionnaire consisted of four sections including parents' sociodemographic data, children's oral health habits, previous TDI experience, and a Case-Based Parental Knowledge Scale for Emergency Management of Dental Trauma (EMDT). The data were collected from parents of children aged 6 to 14 years. This study tested the construct validity of the scale with confirmatory factor analysis. Reliability was tested with internal consistency coefficients. R (Version 4.1.1), JASP (Version 0.19.3.0), and Jmetrik (Version 4.1.1) were used for data analysis. Non-parametric tests were used for group comparisons. Effect sizes were reported. The statistical significance level was set at p < 0.05. A total of 242 parents participated in the study and the mean age was (±SD) 39.9 ± 5.9 years. The results showed that parents' knowledge and their ability to manage emergency situations varied in different trauma types. Their knowledge and emergency management about avulsion of permanent teeth were clearly lower than for other injuries, such as crown fractures, lateral luxation, and primary tooth avulsion. Knowledge scores differed significantly by gender (p = 0.004) and educational level (p = 0.012). Parents who selected the correct answers for questions on posttrauma oral care, possible complications, and the effects of trauma on permanent teeth also had significantly higher knowledge scores (p < 0.05). In addition, a weak negative correlation was found between the number of children and knowledge scores (p = 0.015, r = –0.156). In conclusion, parental knowledge and decision-making related to the emergency management of TDIs were found to be insufficient, particularly for avulsion injuries. The case-based knowledge scale developed in this study may serve as a practical tool to identify knowledge gaps and to guide the development and evaluation of educational programs aimed at improving parental awareness and emergency management of dental trauma.