Ateş ile acile başvuran çocukların ebeveynlerine verilen ateş eğitiminin ebeveyn kaygı düzeyine ve ateş yönetimine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of fever education given to parents of children presenting to the emergency department with fever on parental anxiety level and fever management
  1. Tez No: 947313
  2. Yazar: MERVE YETİMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER KOBYA BULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma ateş nedeni ile acil servise başvuran çocukların ebeveynlerine verilen eğitiminin, ebeveynlerin kaygı düzeyi ve çocuklarına yönelik ateş yönetimi üzerindeki etkisinin değerlendirilmek amacıyla gerçekleştirildi. Araştırma randomize kontrollü deneysel araştırma olarak yürütüldü. Araştırma Mart-Aralık 2024 tarihleri arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Acil Servisinde 1-5 yaş aralığında ateş ile acile başvuran çocukların ebeveynleri ile gerçekleştirildi. Araştırma kapsamına 40 deney, 40 kontrol grubu olmak üzere ateş ile acil servise getirilen toplam 80 çocuğun annesi alındı. Deney grubundaki annelere evde çocuk ateş yönetimi eğitimi verildi. Kontrol grubuna herhangi bir müdahalede bulunulmadı. Veriler,“Ebeveyn ve Çocuk Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Durumluk Kaygı Ölçeği”,“Ebeveyn Ateş Yönetimi Ölçeği”ve“Eğitim Memnuniyet Formu”ile toplandı. Verilerin analizinde Sosyal Bilimler İçin İstatistik Programı (SPSS) ve Jamovi (V2.3) WALRUS Paket Programı kullanıldı. Tanımlayıcı verilerin analizinde sayı, yüzde, ortanca, minimum, maksimum kullanıldı. Sürekli verilerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro Wilk testi ile değerlendirildi. Verilerin dağılımına göre uygun parametrik ve non-parametrik testler kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effect of the education given to the parents of children admitted to the emergency department due to fever on the anxiety level of the parents and the fever management of their children. The study was conducted as a randomized controlled experimental research. The study was conducted between March-December 2024 in the Pediatric Emergency Department of Karadeniz Technical University Faculty of Medicine with the parents of children aged 1-5 years who presented to the emergency department with fever. A total of 80 mothers of 80 children who were brought to the emergency department with fever, 40 in the experimental group and 40 in the control group, were included in the study. Mothers in the experimental group received training on child fever management at home. The control group did not receive any intervention. Data were collected using the“Parent and Child Descriptive Information Form”,“State Anxiety Scale”,“Parental Fire Management Scale”and“Education Satisfaction Form”. Statistical Program for Social Sciences (SPSS) and Jamovi (V2.3) WALRUS Package Program were used for data analysis. Number, percentage, median, minimum and maximum were used in the analysis of descriptive data. The conformity of continuous data to normal distribution was evaluated by Shapiro Wilk test. According to the distribution of the data, appropriate parametric and non-parametric tests were used.