Synthesis and characterization of aromatic cyclolinear phosphazene poly (ether ketone)s containing bis-spiro substituted cyclo triphosphazene unit
Bis-spiro-substituye siklotrifosfazen birimler içeren aromatik siklolineer fosfazen poli(eter ketonların) sentezi ve özellikleri
- Tez No: 101349
 - Danışmanlar: PROF.DR. ÜMİT TUNCA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
 - Yıl: 2001
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET BIS-SPIRO-SUBSTITUTE SIKLOTRIFOSFAZEN BİRİMLER İÇEREN AROMATİK SİKLOLİNEER FOSFAZEN POLİ(ETHER KETONLARIN) SENTEZİ VE ÖZELLİKLERİ Özel kullanım alanlarına sahip kaliteli makromoleküller üzerine yapılan çalışmalar, polimer biliminin artan önemine katkıda bulunmaktadırlar. Günlük hayatta kullanılmakta olan bir çok polimer malzemenin kondenzasyon polimerleşmesi yolu ile üretildiği gerçeğinin bir sonucu olarak bu alanda yapılan araştırmalar gün geçtikçe hız kazanmaktadır. Ayrıca, polimer malzemenin ısısal bozunmaya karşı dayanıklılığı hakkında birçok çalışma gerçekleştirilmektedir. Yapılan bu önemli çalışmalardan biri de fosfazen üniteler içeren poli(eter ketonlar) üzerinedir. Fosfazenler, kimyasal yapılarında anorganik gruplar içermeleri nedeni ile katıldıkları polimer lere ısısal dayanıklılık kazandırmaktadırlar. Bu çalışmada, yeni bir monomer olan 2,2-bis (4'-rulorobenzoilfenoksi)-4,4,6,6-bis [spiro (2',2“-dioksM ', l”-bifenili)] siklotrifosfazen comonomer işlevi olan 4,4'- difloro benzofenon ve 4,4'-izopropilidendifenol veya 4,4'-(hekzafloroizopropilden) difenol ile dimetilasetamid içinde 162 °C de, 4 saat boyunca, iki seri, bu grupları içeren aromatik siklolineerfosfazen poli(ether ketonlar) üretebilmek için polimerleştİrildi. Monomerin yapısı !H, 13C, 31P NMR spektroskopileriyle aydınlatıldı ve alınan sonuçlar uyumluluk gösterdi. Bis-spiro-sübstitüte siklotrifosfazen grupların dahil oldukları bu polimerlerin ısısal özellikleri üzerindeki etkisi DSC ve TGA cihazlarından alınan sonuçlar doğrultusunda incelendi. IX
Özet (Çeviri)
SUMMARY SYNTHESIS AND CHARACTERIZATION OF AROMATIC CYCLOLINEAR PHOSPHAZENE POLY (ETHER KETONE)S CONTAINING BIS-SPIRO-SUBSTITUTED CYCLOTRIPHOSPHAZENE UNIT The studies done on the high-quality macromolecules that have special fields of usage, have contributed to increasing importance of polymer science. As a result of the fact that a lot of polymeric materials used in daily life are produced by condensation polymerization, the researches done in this field have been accelerated day by day. In addition, lots of studies about the stability of the polymeric materials against the thermal degradation have been still implemented. One of the important studies done is on poly(ether ketones) containing phosphazene units.Because the phosphazenes contain inorganic groups in their own chemical structures, they contribute stability to the polymer that they incorporate with. In this study, a novel monomer, 2,2-bis (4'-fluorobenzoylphenoxy)-4,4,6,6-bis [spiro (2', 2“-dioxy-l', l”-biphenylyl)] cyclotriphosphazene was synthesized and polymerized with 4,4'-difluoro benzophenone as comonomer and 4,4'- isopropylidenediphenol or 4,4'-(hexafluoroisopropylidene) diphenol in N,N-dimethyl acetamide at 162°C for 4h to give two series of aromatic cyclolinear phosphazene poly (ether ketone)s containing bis-spiro-substiruted cyclotriphosphazene groups. The structure of the monomer was confirmed by 'H, 13C and 31P NMR. The effect of the incorporation of bis-spiro-substituted cyclotriphosphazene group on the thermal properties of these polymers was investigated by DSC and TGA. vni