Burulma düzensizliği olan çok katlı betonarme bir yapının taşıyıcı sisteminin incelenmesi
Analyzing of structural system of multi-storey buildings under torsional irregularity
- Tez No: 101350
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TURGUT ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
ÖZET Deprem etkisi yönünden çok tehlikeli bölgeler içiren ülkemizde, nüfus artışına da paralel olarak, kent merkezlerinde yeterli derecede yerleşim alanı kalmamaktadır. Diğer gelişmiş ülkelerde olduğu gibi, ülkemizde de son yıllarda çok katlı betonarme binaların inşa edilmesi hızlanmıştır. Çok katlı betonarme yapıların artmasından dolayı, bu binalarda meydana gelebilecek deprem etkilerinin belirlenmesi ve bu binaların depreme dayanıklı olarak tasarlanması da önem kazanmıştır. Depreme dayanıldı bina yapabilmenin en önemli gereği, deprem etkisinin doğru ve gerçeğe yakın bir şekilde tanımlanmasından geçmektedir. Bu çalışmada burulma düzensizliği gösteren çok katlı binaların depreme dayanıldı olarak tasarım kuralları incelenmiştir. Binaların deprem etkisi altında davranışları incelenip, burulma düzensizliği oluşturabilecek binalar plan geometrileri bakımından gruplandınlmıştır. Burulma düzensizliği gösteren binalar sınıflandırılarak, her biri için parametreler verilmiştir. Burulma düzensizliği gösteren çok katlı bir örnek binanın, deprem yönetmeliğinin getirmiş olduğu kural ve kısıtlamalara uygun olarak, eşdeğer deprem yükü ve modlann süperpozisyonları yöntemleri kullanılarak deprem analizleri yapılmıştır. Bu yöntemler ile hesaplanan kesit tesirleri karşılaştırılarak, sonuçlar yorumlanmıştır. Özellikle arttırılmış chşmerkezlik kullanılarak yapılan eşdeğer deprem yükü hesabı ile dinamik hesap arasındaki benzerlik ve farklılıklar, burulma düzensizliği gösteren binaların hesap yöntemlerinin tercih edilmesinde, gözönüne alınacak durum olarak ortaya konulmuştur. Meydana gelen en elverişsiz kesit tesirlerine göre yapı elemanları boyutlandınlmış ve yapı resimleri mevcut kurallar çerçevesinde çizilmiştir. Burulma düzensizliği gösteren binaların hesap ve tasarım kuralları konusunda bir örnek olan bu çalışma, bu türdeki yapıların hesaplanmasında dikkat edilecek hususları, ortaya koymaktadır. xvn
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, Torsional effects are analyzed under seismic loads for multi-storey reinforced concrete buildings. In order to consider these effects, buildings having torsional irregularity should be considered. During the seismic excitation, effects of the rigidity, stiffness and strength were mentioned. Torsional irregularity was clarified for the multi-storey reinforced concrete building according to Specification for Structures to be built in Disaster Areas (SSBDA) and Calculation details were summarized based on SSBDA for the buildings having torsional irregularities. Multi-storey buildings were classified due to geometry in plan and its effects were clarified on to torsional irregularities. Torsional effects are so important in some buildings, but in some buildings they are not so effective as not too considerable. Therefore, the buildings that have torsioanal effects were classified and their characteristic features and torsional irregularity parameters were given. Also, locations of shear walls were shown in some buildings, which have different kind of geometry in plan and no any effectives of torsional irregularity can be seen in these buildings. In this study, it had been worked on the building, which is regular geometry in plan, because most effective torsional irregularities are seemed on the buildings whose distribution of rigidity is rather complex. To define the torsional irregularity, If considering vertical members especially shear walls of structural system, their rigidity centers were located from the floor mass centers. We consider this way in order to obtain torsional irregularity, because if the distribution of rigidity on the structure is not considered during the design phase of the structure system, effective torsional effects are occurred. Some characteristic features and details for the sample building are given below. XVIII. It consists of 15 multi-storey which are 1 basement, 1 ground floor and 13 normal floor. Geometrical plan of the structure is a rectangular. Dimensions 28.50 x 19.00 = 541 m2. There are balconies (1.50 m and 2.00 m) at normal floors on three sides of the buildings.. Structure was designed as a office and commercial building. The basement floor is bigger than main building's rectangular in order to use as parking garage. But these rooms were separated by expansion joints from the main building because their vertical loads are so different.. The structural system was designed with rectangular columns, polygon shear walls and beams. Structural system is symmetric on Y-axis but it's not symmetric on X-axis.. Reinforced concrete slabs were designed as a one-way and two-way flat plate system with beams.. Building's height is 53.50 meters and ground and basement floor's are 4.00 m and normal floor's are 3.50 m.. Structural system was designed as a high ductility level.. Building is in the II. seismic zone and local site class is Z2.. Considered materials on the project are C25 (BS25) and St420 (BÇIII). The exterior of the building was designed as a glass curtain wall.. Load bearing walls are Ytong, which is 10 cm thickness.. SAP2000 and STA4CAD were used to analyze to building. The analysis for the structure was held due to both statically analysis and reinforced concrete design. The seismic analysis of this building was achieved by using equivalent seismic load method and mode superposition method. By comparing the results of analysis, the method that can be used for seismic analyze was determined for the buildings that have torsional irregularities. XIXAs a result of this study, Torsional irregularity was most effective on the buildings whose distribution of rigidity of structural system is so complex. In order to prevent it, design stage of the structural system is should be handled carefully. For example in the sample building, during the design stage, by replacing the shear wall at X direction on the axes which is opposite side of the axis where rigidity is so much, torsional irregularity is not considerable effective anymore. In the sample building that is symmetric on vertical, the torsional irregularity factor is so close to 1.20, Therefore, It can be considered that torsional irregularity factor so low, because it's already 1.20. It's not much possible to see the buildings having irregularities factors are more than 2.00. In the final section, as detailed, torsional behavior can be understood more effectively by using dynamic analysis method. XX