Doğal çevre analizinde coğrafi bilgi sistemlerinin kullanılması ve Ömerli havzası örneği
- Tez No: 101348
- Danışmanlar: PROF.DR. HANDAN TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Bir toplumun yaşamının devamı için su en önemli yaşamsal ihtiyaçlardan biridir. Akarsular ve göller taze su için ana kaynaklardır. Son yıllarda ülkemizde karşılaşılan en önemli sorunlardan biride bu su kaynaklarındaki kirliliktir. Bunun sebepleri hızlı şehirleşme ve sanayileşme hareketleri ve dolayısıyla su kaynaklarının kanalizasyon ve endüstriyel atıkların etkisinde kalmasıdır. Bu tür problemler doğru planlama yöntemleri ile çözülebilir. Fakat geleneksel yöntemler ne kadar doğru da olsa aşın zaman kaybına sebep olmakta ve çok yararlı analizlerin elde edilmesinde yetersiz kalmaktadır. Buna nazaran coğrafi bilgi sistemleri verilerin işletimi ve kullanımında çok faydalar sağlamaktadır. Örnek çalışma alanı olarak İstanbul'un %40 içmesuyu ihtiyacını karşılayan ve 1985 sonrasında aldığı büyük göçlerle birlikte bu görevini yerine getirememe tehlikesiyle karşı karşıya kalan Ömerli Havzası seçilmiştir. Bu çalışmada havzaya ait veriler toplanmış ve Autocad rl4 ve Arc View GIS 3.2 progarmlanyla vektörel veri yapışma dönüştürülmüştür daha sonra doğal veri analizleri yapılmıştır. Bunun için ArcView programının 3D ve Spatial Analyst modülleri kullanılmıştır. Sonuç olarak yapılan analizler şunu göstermiştir ki Ömerli Havzası'ndaki doğal veriler yerleşim yerlerinin ve yoğunluğunun belirlenmesinde tüm havza açısıdan daha yararlıdır. Çünkü İSKİ'nin belirlediği koruma kuşaklan ve bunlara göre yerleşme yoğunluklan havzanın doğal verilerine uygun olmayabilir. Geleneksel metodlara karşı, arazi kullanım tahminleri için coğrafi bilgi sistemlerini kullanarak alternatif bir çözüm sağlanabilir.. Bu yöntemler günümüzde şehir plancılarına veri sağlayan ana araştırma methodolojisi olarak kabul edilmiştir. IX
Özet (Çeviri)
SUMMARY Water is one of the prime necessities for the survival of any civilization. Surface streams and lakes are the main sources of fresh water. In recent years, one of the major problems being faced by our country is the pollution of surface streams and lakes. The reasons for this are rapid urbanizations and industrializations, as these fresh water bodies are being used for dumping the sewage and industrial wastes. These kinds of problems can be solved with accurate planning assessments. However, the traditional methods are very accurate but they are time consuming and do not display the spatial and temporal variations. In this regard, GIS (Geographical Information System) are being used to improve the management and use of information. The sample area is Ömerli Watershed that is one of watersheds of Istanbul supplies %40 of drinking water of Istanbul. In addition to this, Ömerli has been receiving great part of migration of Istanbul since 1985. That is the reason of being selected of Ömerli, because there is a dramatic increase of population and illegal settlements with this migration. Because of the damage of natural environment, this area was selected. In this study there were lots of information selected about natural environment of Ömerli watershed. This information was transformed to vector data by using AutoCAD R14 and Arc View GIS 3.2. Finally, vector data transformed from analog maps were analyzed by using 3D and Spatial analyst modules of ArcView. In conclusion, the results show that, the protection zones determined by İSKİ are not enough to prevent illegal settlements. Natural data analyses of any spaces give useful information to determine density of population and location rather than using protection zones. The aim of the present study is to provide an alternate solution to traditional method of estimating land use parameters using the tools of GIS. GIS, is now accepted as a basic survey methodology, a means of providing data for an urban planner. tt. YMEKftftftHİM NHIUU