İnsan kaynakları yönetiminde yapay zeka uygulamalarının çalışanlar üzerindeki algısı: Selçuk Üniversitesi örneği
Employees' perception of artificial intelligence applications in human resources management: The Selçuk University example
- Tez No: 1013495
- Danışmanlar: PROF. DR. RİFAT İRAZ, DOÇ. DR. AYŞE ÖZGE ARTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Birçok araştırmacı yapay zekanın modern başlangıç noktasının 1950'lerde gerçekleştiğini belirtmiştir. Gelişen yapay zeka uygulamalarının, insan kaynakları yönetiminde yaygınlaşmasıyla geleneksel insan kaynakları yönetimi değişime uğramaya başlamıştır. Bu çalışmada söz konusu değişimin, personel tarafından nasıl algılandığı incelenmiştir. Araştırmada nicel yöntem tercih edilmiş ve veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Araştırma, Selçuk Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı idari birimlerde görev yapan personel üzerinde kolayda örneklem yöntemiyle evrenin çoğunluğunu temsil eden 282 kişinin katılımıyla yapılmıştır. Anket formu Likert tipinde toplam 41 sorudan oluşmaktadır. Çalışmada, ana analiz olarak tek yönlü ANOVA testi uygulanmıştır. Karşılaştırmalı analizlerin genel resmi, sosyodemografik değişkenlerin yapay zeka algısında anlamlı bir fark yaratmadığını gösterirken, yapay zeka bilgisi“Fazla”olan bireylerin içinde, yapay zekayı çalışma arkadaşı olarak gören veya bu konuda kararsız kalanlar ile yapay zekayı lider olarak kabul edenlerin algıyı pozitif ve anlamlı yönde etkilediği;“Hiç bilgi sahibi değilim”kategorisinin ise negatif yönde etkilediği görülmüştür. Katılımcıların yapay zeka uygulamalarına yönelik algılarının genel olarak olumlu ve orta-üst düzeyde olduğu, bu algının özellikle yapay zeka bilgisiyle ilişkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Many researchers have stated that the modern starting point of artificial intelligence occurred in the 1950s. With the widespread adoption of developing artificial intelligence applications in human resources management, traditional human resources management has begun to change. This study examines how this change is perceived by personnel. A quantitative method was preferred in the research, and a survey was used as the data collection tool. The research was conducted on administrative staff working under the Selçuk University Rectorate, using a convenience sampling method and involving 282 participants representing the majority of the population. The survey form consists of a total of 41 questions using a Likert scale. In this study, a one-way ANOVA test was applied as the main analysis. While the overall picture of the comparative analyses shows that sociodemographic variables do not create a significant difference in the perception of artificial intelligence, it was observed that among individuals with“high”knowledge of artificial intelligence, those who viewed artificial intelligence as a colleague, those who were undecided on the subject, and those who accepted artificial intelligence as a leader had a positive and significant impact on perception; the“I have no knowledge”category had a negative impact. It was determined that the participants' perceptions of artificial intelligence applications were generally positive and at a moderate-to-high level, and that this perception was particularly related to their knowledge of artificial intelligence.